Drętwienie palców w ciąży – skąd bierze się drętwienie rąk w nocy u ciężarnych?

Drętwnienie palców w ciąży co to za choroba?

Najczęściej jest to zespół cieśni nadgarstka ciężarnych. W tym przypadku drętwienie palców kobiety w ciąży występuje w nocy lub w godzinach porannych. Często też drętwienie rąk w przebiegu zespołu cieśni nadgarstka występuje podczas wykonywania róznych czynności wymagających ruchu nadgarstka. Ciężarne mogą róznie opisywać swoje dolegliwości. Najcześciej podają drętwienie palców ale też mrowienie palców, cierpnięcie palców, czy też tornienie palców. Inne objawy i dolegliwości typowe dla zespołu cieśni nadgarstka ciężarnych to ból nadgarstka i niewielkie opuchnięcie palców. Jeżeli poza opisywanymi dolegliwościami współistnieją inne to może być to inna znacznie rzadsza przyczyna (czytaj jak prawidłowo diagnozować zespół cieśni nadgarstka i jakie są inne przyczyny drętwnienia rąk).
 
Dretwienie-palcow-w-ciazy
 
Drętwienie palców w ciąży podczas pracy przy komputerze.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka ciężarnych?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka wynikają z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka występuje u 10 % wszystkich kobiet ale aż u 30 % kobiet w ciąży. Co ciekawe większość przypadków cieśni nadgarstka w ciąży rokuje dobrze gdyż samoistnie ustąpi aż w 85 % przypadków. Natomiast kobiety nie będące w ciąży u których wystąpiły objawy ucisku nerwu pośrodkowego w większości przypadków będą wymagać wykonania operacji chirurgicznej z powodu postępu schorzenia.  Zespół cieśni nadgarstka ciężarnych jest spowodowana zwiększeniem objętości tkanek na skutek zmian hormonalnych, gromadzenia płynów w tkankach nadgarstka i dłoni oraz wzrostem masy ciała w przebiegu ciąży co obciąża cały układ mięśniowo-kostny. Związku z tym zmiany te są odwracalne wraz z zakończeniem ciąży. Natomiast w większości kobiet nie będących w ciąży objawy wynikają ze zmniejszania się rozmiarów kanału nadgarstka na skutek zmiany zwyrodnieniowych które są nie odwracalne. Jak już wspomniano obrzęk ręki predysponuje do rozwoju cieśni nadgarstka. Pierwszym objawem obrzęku dłoni jaki zauważają ciężarne jest utrudnione zdejmowanie pierścionka. Kolejnym stanem predysponującym do rozwoju schorzenia jest cukrzyca ciężarnych oraz nadciśnienie tętnicze w przebiegu ciąży. Każda ciężarna powinna być okresowo badana pod kątem rozwoju tych powikłań.

Jak upewnić się że drętwienie palców w ciąży jest zespołem cieśni nadgarstka ciężarnych?

Aby upewnić się że drętwnienie palców w ciąży jest cieśnią nadgarstka należy zrobić testy przesiewowe. Najpopularniejsze są testy phalena i test tinela (w tym wpisie przeczytasz co to jest test Phalena i Tinela i jak je wykonać). Zachęcam również do przeprowadzenia testu na smartfonie który ma nawet lepszą wartość niż testy przesiewowe. Natomiast dla 100 % pewności można zrobić badanie przewodnictwa nerwowego lub USG nadgarstka. 

Czy narastanie dolegliwości powinno mnie niepokoić?

Drętwnienie rąk w ciąży w nocy może nasilać się w kolejnych tygodniach ciąży. Silne dolegliwości świadcżą że nerw jest podrażniony ale nie uszkodzony. Najczęściej zespół cieśni nadgarstka ciężarnych daje niewielkie podrażnienie nerwu pośrodkowego (stopień minimalny).  Generalizując jeżeli drętwnie palców zaczyna się w drugim trymestrze ciąży i narasta to powinno skłonić ciężarną do zgłoszenia się do lekarza. Jeżeli natomiast mrowienie palców zaczyna się w trzecim trymestrze ciązy i narasta to raczej nie powinno to niepokoić. Jednakże jeżeli dolegliwości są bardzo dokuczliwe to też powinno skłonić do pójścia do lekarza (czytaj do jakiego lekarza się zgłosić z zespołem ciesni nadgarstka). Lekarz wykona badanie EMG lub USG i najprawdopodobniej wykona podanie sterydu w okolice nadgastka. Ponieważ 85% zespołów cieśni nadgarstka ciężarnych ustąpi w przeciągu kilku tygodni to operowanie jest zarezerwowane do naprawde wyjądkowych przypadków.  Wracając do stosowania sterydów w czasie ciąży, brak jest informacji o szkodliwym wpływie miejscowego podania sterydu na płód. Szczególnie bezpieczne wydaje się takie leczenie w trzecim trymestrze ciąży.

Jakie są domowe sposoby na drętwienie rąk w ciąży w nocy ?

Możliwości jest dużo i są naprawde skuteczne. Co więcej można je bezpiecznie stosować w czasie ciąży. W tym wpisie przeczytasz jakie akcesoria pomogą ci uwolnić się od drętwnienia rąk.
 

Co jeżeli drętwienie palców występuje po ciąży?

Do uszkodzenia nerwu pośrodkowego może dojść w okresie po rozwiązaniu ciąży. Prawdopodobnie wynika to z faktu opieki nad nowo narodzonym dzieckiem i większym obciążeniem nadgarstków. Zwykle pomoc rodziny i odciążenie matki powoduje ustąpienie objawów. Również mama może wspomagać się prostymi ćwiczeniami na zespół cieśni nadgarstka lub udać się do fizykoterapeuty.

Wiele schorzeń neurologicznych ma innych przebieg w ciązy. Dotyczy to szczególnie migreny, miasteni i zespół cieśni nadgarstka.

Sending
Ocena
0 (0 )
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE