DRĘTWIENIE PALCÓW W CIĄŻY I BÓL NADGARSTKA. CZY TO ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA?

Czarno białe zdjęcie badania doni kobiety przy drętwieniu palców w ciąży i bólu nadgarstka.

Czym różni się zespół cieśni w ciąży od pozostałych przypadków?
Rokowania są dobre i w większości przypadków choroba ustępuje samoistnie!

Drętwienie palców w ciąży jest często objawem zespołu cieśni nadgarstka. Objawy tej choroby w ciąży nie różnią się od typowych ale, przyczyny i przebieg schorzenia jest inny. Objawy drętwienia palców w ciąży wynikają z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka i obejmują ból nadgarstka. Może on promieniować do przedramienia, oraz powodować drętwienie lub mrowienie palców i ich opuszek. Dotyczy wszystkich palców i z reguły nie obejmuje palca małego.

Zespół cieśni nadgarstka występuje u 10 % wszystkich kobiet ale aż u 30 % kobiet w ciąży. Co ciekawe większość przypadków cieśni nadgarstka w ciąży, rokuje dobrze gdyż samoistnie ustępuje aż w 85 % przypadków. Natomiast kobiety nie będące w ciąży, u których wystąpiły objawy ucisku nerwu pośrodkowego, w większości przypadków wymagaj leczenia chirurgicznego.

Cieśń nadgarstka w ciąży, jest spowodowana zwiększeniem objętości tkanek na skutek zmian hormonalnych. Gromadzenie się płynów w tkankach nadgarstka i dłoni oraz wzrost masy ciała w przebiegu ciąży, bardzo obciąża cały układ mięśniowo-kostny. Ze względu na ten fakt zmiany są odwracalne wraz z zakończeniem ciąży. W przypadku kobiet nie będących w ciąży, objawy wynikają ze zmniejszania się rozmiarów kanału nadgarstka, na skutek zmiany zwyrodnieniowych. Niestety zmiany tego typu są nie odwracalne.

Które kobiety są bardziej narażone na ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka?

Wiemy już, że zmiany hormonalne podczas ciąży predysponują do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Obrzęki wywołane tymi zmianami, powodują nasilenie objawów drętwienia palców w ciąży. Pierwszym objawem obrzęku dłoni jaki zauważają ciężarne, jest utrudnione zdejmowanie pierścionka. Kolejnym stanem wpływającym na rozwój schorzenia, jest cukrzyca ciężarnych oraz nadciśnienie tętnicze w przebiegu ciąży. Każda ciężarna powinna być okresowo badana pod kątem rozwoju tych powikłań.

Godne uwagi jest też, że do uszkodzenia nerwu pośrodkowego może dojść w okresie połogu. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że zmiany z okresu ciąży ustępują powoli, średnio do 6 tygodni. Dochodzi w tedy zwiększenie obciążenia nadgarstków, w związku z opieką nad noworodkiem. Zwykle pomoc rodziny i odciążenie matki powoduje ustąpienie objawów.

Czy duże nasilenie drętwienia palców w ciąży, wskazuje na duże uszkodzenie nerwu?
Nie ma takiej zależności!

Generalnie u ciężarnych nerwy są wrażliwsze na ucisk. Dlatego subiektywne odczucia drętwienia palców w ciąży i bólu nadgarstka są silniejsze. Natomiast okres ciąży w jakim zaczęły się objawy, wskazuje na dalszy przebieg zespołu cieśni nadgarstka. Jeżeli objawy zespołu cieśni nadgarstka zaczynają się wcześniej, na przykład w drugim trymestrze, to choroba ma ostrzejszy przebieg. Szybciej również dochodzi, do uszkodzenia nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Częściej w tych przypadkach, konieczny jest zabieg uwolnienia nerwu pośrodkowego. Jeżeli początek objawów następuje w trzecim trymestrze, przebieg jest powolniejszy, wówczas leczenie nieoperacyjne daje dobre efekty.

Jakie jest postępowanie terapeutyczne w cieśni nadgarstka w przebiegu ciąży?

Z uwagi na statystykę że 85 % ustąpi w przeciągu 2-6 tygodni po rozwiązaniu, najwłaściwsze jest leczenie zachowawcze. W przypadku bardzo silnego bólu nadgarstka i drętwienia palców w ciąży najczęściej zaleca się tzw blokady. Jest to podawanie leku sterydowego w okolicę nadgarstka. Brak jest informacji, o szkodliwym wpływie miejscowego podania sterydu na płód. Szczególnie bezpieczne wydaje się takie leczenie w trzecim trymestrze ciąży.

Bardzo dobre rezultaty, zmniejszające drętwienie palców w ciąży i ból nadgarstka, daje stosowanie ortez lub stabilizatorów w czasie snu. Chodzi tu o zabezpieczenie naturalnego ułożenia nadgarstka, które w czasie snu bywa zmienione.

Tylko w przypadku niepowodzenia takiego leczenia, należałoby rozważyć decyzje o leczeniu operacyjnym. Warto wiedzieć, że tego typu zabiegi niosą ze sobą minimalne ryzyko, które statystyki określają jako 2% przypadków. Ewentualne powikłania obejmują głównie miejsce zabiegu.

Na końcu warto podkreślić, że ucisk struktur nerwowych, może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zanik mięśni. Lekarz neurolog, powinien podjąć decyzje co do dalszego właściwego leczenia.

Droga czytelniczko! Jeżeli zaobserwowałaś drętwienie palców w ciąży i ból nadgarstka, to zapraszam na badanie EMG i leczenie.

To oczywiście Twoja decyzja…


Pracownia badań EMG Lublin.

Drętwienie palców w ciąży