Test Phalena co to znaczy? Test Tinela jak wykonać? Zespół cieśni nadgarstka

Często chorzy pytają co to znaczy test Phalena? czy co to znaczy test Tinela? 

Otóż, test Tinela i test Phalena służą do diagnozowania zespołu cieśni nadgarstka. Oba testy należą do tzw. testów prowokacyjnych, co znaczy, że drażni się nerw w miejscu jego uszkodzenia co wywołuje objawy zespołu cieśni nadgarstka.  

A dlaczego nerw pośrodkowy boli w wyniku jego drażnienia w testach prowokacyjnych. Otóż, nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka leży w ciasnej przestrzeni, jeżeli dojdzie do zmian zwyrodnieniowych w kanale i ta przestrzeń się dodatkowo zmniejszy to dochodzi do niedokrwienia nerwu. Niedokrwiony nerw puchnie i uszkadza się jego zewnętrzna osłona (osłonka mielinowa). Stąd drażnienie niedokrwionego, obrzękniętego i pozbawionego osłony nerwu daje duże dolegliwości.  [1]

Co to jest objaw Tinela i co to jest objaw Phalena? 

Jeżeli po wykonaniu testu Tinela pacjent zgłasza pojawienie się dolegliwosći ręki to mówimy że test Tinela jest dodatni czyli mamy objaw Tinela. Podobnie z dodatnim testem Phalena, po wykonaniu próby, pacjent musi zgłaszać dolegliwości aby mówić o objawie Phalena.

Po co lekarz wykonuje test Phalena i test Tinela? 

Lekarz podejrzewający zespół cieśni nadgarstka po wysłuchaniu skarg chorego (najczęściej pacjent podaje drętwienie ręki w nocy lub nad ranem), wykonuje właśnie te dwa testy aby upewnić się że ma ma doczynienia  z cieśnią nadgarstka. Niestety test Phalena i test Tinela jest dodatni tylko u 60-70% chorych na cieśń (czyli objaw Phalena i objaw Tinela nie zawsze występują pomimo choroby). Dlatego często  pacjent kierowany jest dalej na badanie przewodnictwa nerwowego (potocznie badanie EMG) w celu potwierdzenia cieśni nadgarstka a co jeszcze ważniejsze, ustalenia stopnia uszkodzenia nerwu pośrodkowego

Jakie są inne testy na zespół cieśni nadgarstka?

Zachęcam również do przeprowadzenia oceny sprawności kciuka w tescie na aplikacji mobilnej opracowanej w tutejszej pracowni. Test ten jest znacznie czulszy niż test Phalena i test Tinela, bo prawidłowo wskazuje 80 % cieśni nadgarstka (dalej w tekście).

W literaturze znane są też inne modyfikacje wymienionych testów jakim jest test Durkana czy odwrócony test Phalena ale są to rzadko wykonywane próby i różnią się tylko manewrem ręki jaki musimy wykonać. Testy te mają taką samą wartość diagnostyczną jak test Phalena i test Tinela (czyli około 60 procent).

Przeczytaj dalej i dowiedz się więcej, jak wykonać test Phalena i jak wykonać test Tinela?

Jak wykonać test Tinela?

Aby  prawidłow wykonać test Tinela,  dłoń należy położyć na stabilnej powieszchni np. na stole. Następnie należy opukać środek nadgarstka po jego stronie wewnętrznej (tam przebiega nerw pośrodkowy). Jeżeli podczas opukiwania czujemy nieprzyjemne doznania takie jak ból nadgarstka, drętwienie i cierpnięcie rąk, mrowienie palców, uczucie prądu to jest to objaw Tinela i wskazuje na zespół cieśni nadgarstka. 

Jak wykonać test Tinela :

objaw tinela

 

Jak wykonać test Phalena?

Aby prawidłowo wykonać test Phalena, należy maksymalnie zgiąć nadgarstki (pod kątem 90°) w pozycji dłoniowej czyli połączeniu rąk częścią grzbietową. Pozycję taką należy utrzymać min. 60 sek. Jeżeli w tej pozycji rąk czujemy nieprzyjemne doznania takie jak ból nadgarstka, drętwienie i cierpnięcie rąkmrowienie palców, uczucie prądu to jest to objaw Phalena i wskazuje na zespół cieśni nadgarstka.  Oczywiście jeżeli odczuwasz dolegliwości wcześniej niż 60 sekund to też wystarczy i należy przerwać test. 

 

Jak wykonać test Phalena :

Test phalena jak wykonać

Test na smartfonie, opracowany w tutejszej pracowni badań EMG! 

Prawdopodobnie najlepszy test w erze telemedycyny. Test tappania to test z użyciem smartfonu. Co ważne test nie wymaga interpretacji przez lekarza tak jak to powinno odbywać się w przypadku testu Phalena lub testu Tinela. Test polega na 30 sekundowym opukiwaniu kciukiem ekranu telefonu ręką, którą trzymam telefon. Aplikacja daje wynik pozytywny u 86% chorych na zespół cieśni nadgarstka, czyli lepiej niż test Phalena czy Tinela. Cały test tappania opiera się na wykryciu nieprawidłowego działania mięśni kłębu kciuka i nieprawidowym odczuwaniu dotyku przez opuszek kciuka. W zespole cieśni nadgarstka, w wyniku uszkodzenia nerwu pośrodkowego, w pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzenia czucia dotyku opuszków palców I-III, a następnie do niedowładu mieśni kłebu kciuka. Podobny test został opracowany również na Uniwersytecie w Tokjo. 

Sprawadź naszą aplikacje za darmo

 

Odwrócony test Phalena co to jest?

Aby prawidłowo wykonać odwrócony test Phalena, dłonie należy połączyć stroną wewnętrzną (jak do modlitwy). Przedramiona ustawić w linii prostej, z łokciami na zewnątrz, a nadgarstki w zgięciu grzbietowym pod kątem 90°. Jeżeli po upływie 60 sek. pojawią się dolegliwości typwe dla zespołu cieśni nadgarstka (cierpnięcie lub drętwnienie rąk, mrowienie palców, czy ból nadgarstka) to mamy dodatni test Phalena i test potwierdza zespół cieśni nadgarstka. Również w tym teście nie należy czekać aż 60 sekund jeżeli dolegliwości wystęują wcześniej. 

Test Durkana co to jest?

Aby prawidłowo wykonać test Durkana, należy ucisnąć środek nadgarstka po jego wewnętrznej stronie – podobnie jak w objawie Tinela, ale tym razem nie opukujemy, lecz uciskamy nadgarstek.  Czas ucisku powienien wynosić do 60 sek. Dłoń powinna być luźno oparta o podłoże. Pozytywny wynik testu dają odczucie mrowienia i drętwienia. Pamiętaj jeżeli pojawia się ból przed upływem 60 sekund to test jest dodatni i należy go przerwać. 

Co mam dalej robić jeżeli po wykonaniu tych testów?

Dodatni test Phalena i dodatni test Tinela wskazują na zespół cieśni nadgarstka. Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie się na badanie EMG i przewodnictwa nerwowego aby ostatecznie rozpoznać cieśń nadgarstka (czytaj jak powinno się diagnozować cieśń nadgarstka). Nie leczony zespół cieśni nadgarstka może mieć przykre konskwencje. Może dojść do zaniku mieśni kłebu kciuka i mięśni wewnętrznych ręki lub nieodwracalnej utraty czucia w palcach.   Sprawdź cenę badania EMG w Lublinie i umów się na wizytę. 


Bibliografia

  1. Kuschner SH, Ebramzadeh E, Johnson D, Brien WW, Sherman R.  Objaw Tinela i objaw Phalena w zespole cieśni nadgarstka.  Orthopedics. 1992 Nov;15(11):1297-302. PMID: 1461811
Sending
Ocena
0 (0 głos)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE