Test Phalena i test Tinela

Test Tinela i test Phalena to testy diagnostyczne w kierunku zespołu cieśni nadgarstka. Testy te są obowiązkowym elementem podczas wizyty u lekarza. Oba testy należą do tzw testów prowokacyjnych, co oznacza że, drażni się nerw w miejscu jego uszkodzenia co wywołuje objawy zespołu cieśni nadgarstka (może występować ból lub drętwienie rąk lub mrowienie palców).

Objaw tinela i objaw phalena dają duże prawdopodobieństwo występowania zespołu cieśni nadgarstka (60-70%). Po przeprowadzeniu tych testów zawęża się rozpoznanie i pacjent kierowany jest na badanie przewodnictwa nerwowego (potocznie badanie EMG) w celu potwierdzenia podejrzenia uszkodzenia nerwu pośrodkowego i ustalenia stopnia zespołu cieśni nadgarstka. 

Jak wykonać opisane testy prowokacyjne:

test tinela test phalena

Po lewej test Tinela po prawej test Phalena.

W teście Tinela dłoń należy położyć na stabilnej powieszchni np. na stole. Następnie należy opukać środek nadgarstka po jego stronie wewnętrznej (tam przebiega nerw pośrodkowy). Jeżeli podczas opukiwania czujemy nieprzyjemne doznania (ból, drętwienie rąk, mrowienie palców, uczucie prądu) to objaw tinela wskazuje na zespół cieśni nadgarstka.

objaw tinela

Jak wykonać test Tinela.

Test Phalena polega na maksymalnym zgięciu nadgarstka (pod kątem 90°) w pozycji dłoniowej i połączeniu rąk częścią grzbietową. Pozycję taką należy utrzymać min. 60 sek. Jeżeli w tej pozycji zaczniemy odczuwać nieprzyjemne doznania jak w teście tinela to również wskazuje to na cieśń nadgarstka

 

Objaw Phalena – w takiej pozycji dłoni do minuty pojawiają się przykre dolegliwości.

Odwrócony test Phalena dłonie należy połączyć stroną wewnętrzną (jak do modlitwy). Przedramiona ustawić w linii prostej, z łokciami na zewnątrz, a nadgarstki w zgięciu grzbietowym pod kątem 90°. Jeżeli po upływie 60 sek. pojawią się objawy test potwierdza zespół cieśni nadgarstka.

Ostatni mniej popularny test Durkana. Należy ucisnąć środek nadgarstka po jego wewnętrznej stronie – podobnie jak w teście Tinela ale tym razem nie opukujemy ale uciskamy.  Czas ucisku 30-60 sek. Dłoń powinna być luźno oparta o podłoże. Pozytywny wynik testu dają odczucie mrowienia i drętwienia.

TEST TAPPANIA – na końcu ale prawdopodobnie najważniejszy test w erze telemedycyny. Test tappania to test z użyciem smartfonu. Test polega na 30 sekundowym opukiwaniu kciukiem ekranu telefonu ręką którą trzymam telefon. Po teście aplikacja z dużą czułością i swoistościa wskazuje czy mamy zespół cieśni nadgarstka. Cały test tappania opiera się na wykryciu nieprawidłowego działania mięśni kłębu kciuka i nieprawidowym odczuwaniu dotyku przez opuszke kciuka. W zespole cieśni nadgarstka w wyniku uszkodzenia nerwu pośrodkowego w pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzenia czucia dotyku opuszków palców I-III a nastęnie do niedowładu mieśni kłebu kciuka. 

 

POBIERZ