Zespół cieśni nadgarstka – objawy i przyczyny bólu

Zespół cieśni nadgarstka, cieśń nadgarstka, czy zespół cieśni kanału nadgarstka.

Wszystkie te terminy odnoszą się to tej samej jednostki chorobowej, która nieleczona prowadzi do trwałego zaniku mięśni kłębu kciuka. Poznaj objawy i przyczyny zespołu cieśni nadgarstka aby umiejętnie ją zdiagnozować.

Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury. Hipokrates

Zespół cieśni nadgarstka i chirurg Królowej Wiktorii.


Zespół cieśni nadgarstka to choroba znana medycynie już od bardzo dawna, bo od 1854 roku. Wówczas to nadworny chirurg Księcia Walii i Królowej Wiktorii, James Paget jako pierwszy opisał zjawisko ucisku na nerw pośrodkowy. Ponad 30 lat później, inny uczony przebadał grupę pacjentów, u których zauważono bóle i parestezje (mrowienie, drętwienie) w obszarze unerwianym przez ten nerw.

Kolejne lata badań i kolejni naukowcy pogłębiali temat cieśni nadgarstka, a wyniki ich obserwacji poszerzały bazę danych o tej chorobie. I tak w 1908 roku amerykański neurolog J.R. Hunt opisał zależność, między pracą zawodową wywołującą urazy nerwu pośrodkowego, a zaburzonym przewodnictwem w jego włóknach.

Dziś wiemy, że zespół cieśni nadgarstka może być uznany za chorobę zawodową. O tym przeczytasz w tym wpisie. Do chwili obecnej, przeprowadzono wiele badań co sprawia, że cieśń nadgarstka jest najlepiej poznaną neuropatią uciskową kończyn górnych. Rozwój techniki sprawił, że diagnostyka tego schorzenia jest łatwiejsza, a wyniki bardziej precyzyjne.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy i przyczyny bólu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy i przyczyny bólu

Nie wszystko jednak medycynie udaje się wytłumaczyć i zdiagnozować. Szacuje się, że połowa zachorowań na zespół cieśni nadgarstka ma charakter idiopatyczny (nieznany). Mimo przeprowadzenia pełnej diagnostyki, zdefiniowanie czynników wywołujących chorobę nie jest możliwe. Warto jednak potwierdzić cieśń nadgarstka wiarygodnym badaniem EMG.