Zespół cieśni nadgarstka – jaki lekarz jest najlepszy?

Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka jest najskuteczniejszym sposobem leczenia. Stąd lekarzem, który ma najlepsze predyspozycje do leczenia cieśni nadgarstka jest ortopeda, chirurg ręki lub neurochirurg. Chirurg ręki jest najbardziej wyspecjalizowany we wszelkich zabiegach w obrębie ręki, ortopedzi i neurochirurdzy specjalizują się w różnego rodzaju schorzeń obejmujących ich specjalizacje. Jedni ortopedzi będą specjalizować się w operacji kolana inni cieśni. Podobnie neurochirurdzy, jeden będzie zajmował się operacjami w obrębie mózgu a inny kręgosłupa.  

Jakich specjalistów jeszcze spotkasz? 

Wstępne rozpoznanie na podstawie pierwszych dolegliwości powinien postawić lekarz rodzinny. Drętwienie rąk w nocy jest dość typowym objawem i każdy lekarz powinien bez trudu wstępnie zdiagnozować cieśń nadgarstka.  Lekarz rodzinny wykonuje badanie lekarskie i testy prowokacyjne, aby upewnić się, że jest to zespół cieśni nadgarstka (czytaj co to jest test Tinela i test Phalena). Następnie kieruje chorego do neurologa na badanie EMG i przewodnictwa nerwowego. Jeżeli neurolog potwierdza chorobę to pacjent kierowany jest ostatecznie do ortopedy, chirurga ręki czy neurochirurga. To właśnie ci specjaliści decydują o sposobie leczenia. 

Zespół cieśni nadgarstka jaki lekarz

Foto. Zespół cieśni nadgarstka jaki lekarz?

Jakiego lekarza wybrać? 

Najlepiej udać się do lekarza, który często leczy takie schorzenie. Operacja na cieśń nadgarstka jest dość prostym zabiegiem, ale jeżeli lekarz nie jest doświadczony to może doprowadzić do różnych powikłań. Stąd warto popytać wśród znajomych czy już ktoś leczył się z powodu cieśni nadgarstka i zna doświadczonego lekarza. Również można znaleźć specjalistę w Internecie, ale takiego, który szczególnie zaznacza, że specjalizuje się w leczeniu pacjentów z zespołem cieśni nadgarstka. Udanie się do lekarza, który ogłasza się na popularnych serwisach jak na przykład znany lekarz i leczy wszystko jest błędem. Wybór lekarza, który będzie decydował o sposobie leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest bardzo ważną decyzją w kontekście ewentualnego leczenia operacyjnego. Ważne jest również, aby lekarz był przystępny. Poza prawidłowym przeprowadzeniem operacji ważne jest również okres po operacyjne. Lekarz powinien poinstruować pacjenta czego nie wolno robić po operacji cieśni nadgarstka, jakie mogą być niepokojące objawy i co wtedy robić.  

Sending
Ocena
3,83 (6 głos)
Udostępnij post:

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Patrycja

    U mnie na szczęście okazało się, że to nie był ten zespół, ale z bólem nadgarstka poszłam do ortopedy, wolałam się upewnić co i jak. Doktor Więcek zbadał, wykonał różne „testy”. Po okładach, masażach i ćwiczeniach wszystko wróciło do normy

  2. Wioletta

    Szukam lekarza do operacji .ciśmi nadgarstka .blisko Rawicza ? Proszę o dobrego lekarzav

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE