Neuropatia małych włokien

Neuropatia małych włókien (small fiber neuropaty SFN) jest to mało znane schorzenie, ale dość często występujące. Choroba dotyka zakończeń nerwów, to jest najcieńszych włókien nerwowych. Nerwy te odpowiadają za doznania czucia, czucia temperatury oraz bólu. Co bardzo ważne pomimo obecności typowych objawów polineuropatii to wynik badania emg i przewodnictwa nerwowego jest prawidłowy.

Neuropatia małych włókien – objawy

Dolegliwości zgłaszane przez pacjentów to przede wszystkim ból o dużym nasileniu. Może również wystąpić:

– hiperalgezja (nadmierna wrażliwość na ból), 

– hipestezja (brak lub zmniejszenie czucia), 

– allodynia (nieprzyjemne doznania na skutek bodźca, który u zdrowych ludzi nie wywołuje bólu). 

Dodatkowo może pojawić się odczucie ciepła lub zimna w zajętych okolicach lub niezdolność rozróżnienia ciepła i zimna. Pacjenci mogą odczuwać mrowienie, drętwienie lub uczucie przechodzącego prądu. Objawy te często pojawiają się lub ulegają nasileniu w nocy lub w czasie odpoczynku. W przebiegu neuropatii małych włókien mogą się pojawić również objawy ze strony autonomicznego układu nerwowego, takie jak: 

  • objawy ze strony układu moczowego, 
  • zaburzenia erekcji, 
  • nudności, 
  • zawroty głowy, 
  • nieostre widzenie, 
  • odbarwienie skóry, 
  • zmiany w wydzielaniu potu, 
  • suchość w jamie ustnie,
  • suchość spojówek, 
  • tachykardia. 

Neuropatia małych włókien może wystąpić w każdym wieku, zazwyczaj postępuje od stóp, dalej podudzi i dłoni.

Neuropatia małych włókien – przyczyny

Przyczyny neuropatii małych włókien to m.in. : cukrzyca lub stan przed cukrzycowy, zakażenie HIV, toczeń, celiakia, sarkoidoza, zespół Guillana-Barre, twardzina, WZW C, borelioza, zespół Sjögrena. Również niektóre leki stosowane w chemioterapii mogą wywołać SFN, rozpoznawane wtedy jako chemoterapy-included peripheral neuropaty (CIPN). Jednak nadal 20-50% przypadków to idiopatyczne SFN czyli o nieznanej przyczynie.

Badanie neuropatii małych włókien

Diagnostyka neuropatii małych włókien jest trudna i często polega na eliminacji innych schorzeń. Ważną częścią diagnostyki jest dokładny wywiad odnośnie obecnych oraz przebytych wcześniej schorzeń oraz obciążenie rodzinne. Głównym badaniem diagnostycznym jest ocena gęstości włókien nerwowych naskórka w biopsji skóry zajętego obszaru, w której można stwierdzić zmniejszoną ilość zakończeń nerwowych. Serdecznie zapraszam do kontaktu w przypadku zainteresowania takim badaniem.

Gdy znana jest przyczyna neuropatii małych włókien, chorobę można leczyć z dobrymi efektami, jednak przy idiopatycznych SFN (o nieznanej przyczynie) leczenie skupia się na złagodzeniu dolegliwości. W każdym przypadku korzystne jest rzucenie palenia oraz zwiększenie aktywności fizycznej, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi i utlenowanie w zajętych obszarach. Leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne wykazują pewną skuteczność w leczeniu bólu.

Neuropatia małych włókien – leczenie

Co ciekawe wydaje się, że uszkodzenie małych włókien może pełnić dominującą role we fibromialgii. Okazało się, że u połowy chorych na fibriomialgie występuje neuropatia małych włókien.:

Sending
Ocena
3,8 (10 głos)
Udostępnij post:

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Rudkowska Inna

    Dzien Dobry! Ile koschtuje badania ze biopji skory na chorobe SFN? Ja mam 39 lat i juz ponad dwa lata choruje , mam Fibromyalgie a jeszcze z 2018 nie wyleczony Borylioz i badania krwi serologi pokazalo ze dalej aktiw, przy nacisku ciala mnie piecze i boli. Ja bym chciala sie upewnicz czy ja nie mam SFN mozliwe przy prawiedlowym leczeniu bede sie lepiej czula.

  2. John

    Artykuł jest ucięty bo nie ma nic o leczeniu

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE