Miastenia a ciąża

Miastenia a ciąża czy jest przeciwwskazana? Jak powinna wyglądać opieka nad ciężarną?

Ciąża to wyjątkowy, ważny i czasem bardzo trudny okres dla kobiety. Nie mówię tu o porannych mdłościach, czy opuchniętych nogach i kłopotach z chodzeniem. Problem pojawia się, gdy przyszła mama choruje na jedną z przewlekłych chorób. Jak to wygląda w przypadku miastenii gravis? Miastenia a ciąża czy jest bezpieczna? Jak przebiega ciąża u chorej na miastenię? Czy dziecko urodzi się z miastenią?

Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Jan Paweł II


Wiele pytań i obaw mają przyszłe mamy, dlatego powstał ten wpis. Postaram się rozwiać Twoje obawy i dostarczyć Ci jak najwięcej informacji, w temacie miastenia a ciąża.

Jeżeli od dawna chorujesz na miastenię gravis (rzekomoporaźną) to, zapewne wiesz o niej bardzo dużo. Gdy choroba dotknęła Cię nie dawno, lub chcesz uzupełnić wiadomości na jej temat zapraszam tutaj Miastenia gravis.

Coraz lepiej diagnozujemy i leczymy miastenię, ale jej przebieg w dalszym ciągu jest zależny od wielu czynników. Zmienność miastenii sprawia, że nawet ta sama kobieta może w różny sposób przechodzić kolejne ciąże. Jak statystyki przedstawiają miastenię a ciążę? W mojej ocenie całkiem dobrze. U 30% kobiet nie ma zmian w przebiegu choroby, w 29% odnotowano remisję, a objawy pogorszyły się u 41% chorych.

Bardzo dużo zależy od stanu pacjentki i okresu w jakim przebiega ciążą. Chciałbym podkreślić, że miastenia a ciąża się nie wykluczają. Zasadniczo, każda kobieta w wieku rozrodczym chora na miastenię, może zdecydować się na ciążę. W tym miejscu nasuwa się pytanie: Kiedy chora powinna zostać matką? Wydaje się, że najbezpieczniejszy do tego okres to remisja, lub okres ustabilizowanego leczenia objawowego.

Styl życia miastenika

Ważne są też dość proste ale skuteczen metody postępowania. Mianowicie stosowanie odpowiedniej diety oraz odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Posiadając wiedze na ten temat można na prawe dobrze przygotować sie na wszelkie ewentualności. Jak już wiemy co robić żeby było lepiej też powinniśmy przeczytać czego nie robić w miastenii.

Miastenia a ciąża

 

Miastenia a ciąża

Leczenie i opieka, w czasie ciąży pacjentek z miastenią gravis (rzekomoporaźną), jest dużym wyzwaniem. Przebieg choroby jest zmienny i nieprzewidywalny. Bardzo wiele zależy jednak, od pełnej i dobrej współpracy, całego zespołu lekarzy specjalistów.

Mam tu na myśli położnika, anestezjologa, neonatologa/pediatrę i oczywiście neurologa. Nie bez znaczenia jest, współpraca pacjentki i jej rodziny.

Myślę że pełen przepływ informacji i zaangażowanie wszystkich, pozwoli na bezpieczny przebieg, oraz szczęśliwe rozwiązanie ciąży.

Pamiętaj że miastenia a ciąża wpływają wzajemnie na siebie, ale się nie wykluczają. I Ty możesz zostać matką.

Jeżeli jeszcze nie jesteś pod opieką neurologa, to serdecznie zapraszam.

Chcielibyśmy zaoferować Ci pomoc w radzeniu sobie z miastenią. Wypełnij krótki formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić, jak możemy Cię wesprzeć.

  Sending
  Ocena
  0 (0 głos)
  Udostępnij post:

  Dodaj komentarz

  Dr n. med. Sebastian Szklener

  Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE