Akcesoria pomocne w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka

Wypróbuj polecane akcesoria wspierające leczenie ZCN:

Przewlekłe bóle, jakie doskwierają osobom cierpiącym na zespół cieśni nadgarstka, utrudniają codziennie funkcjonowanie i mogą sprawiać wiele trudności przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Szybka reakcja i regularne ćwiczenia mogą jednak pomóc w powrocie do sprawności. W tym celu stworzono specjalne akcesoria wspierające w leczeniu, które poprawiają komfort osób cierpiących na ZCN. Czym są orteza nadgarstka, bransoletka magnetyczna, mysz ergonomiczna i spray chłodzący? W jaki sposób pomagają osobom cierpiącym na zespół cieśni nadgarstka?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka (ang. CTS – carpal tunnel syndrome) to zwyrodnienie, które występuje na skutek ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Objawia się drętwieniem, mrowieniem i bólami w obrębie kciuka, palca wskazującego i środkowego. Są to części ciała regulowane przez nerw pośrodkowy. Zespół cieśni nadgarstka występuje zwykle w ręce dominującej, przeciążonej codziennymi czynnościami. Przyczyny ZCN mogą być jednak inne. 

Przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka

ZCN obejmuje wiele stawów, przez co utrudnia codziennie funkcjonowanie. Aby wyobrazić sobie przyczyny zespołu cieśni nadgarstka, najprościej jest wyobrazić sobie budowę anatomiczną dłoni, a dokładnie kanałów nadgarska, które przypominają tunel ograniczony z trzech stron przez kości i więzadło poprzeczne nadgarstka. W jego wnętrzu występują nerw pośrodkowy i ścięgna mięśni zginaczy palców. Ich ciasne ułożenie sprawia, że najmniejsza dolegliwość może wywoływać silny ból dużej części dłoni, doprowadzać do obrzęków, zmian czy niedokrwienia.

U kogo stwierdza się najczęściej zespół cieśni nadgarstka?

Warto wiedzieć, że zespół cieśni nadgarstka może wystąpić w każdym wieku. Chociaż zwykle dotyka osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i pojawia się po pięćdziesiątym roku życia, to coraz częściej do gabinetów lekarskich zgłaszają się osoby młode, które dużo pracują przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka to przypadłość, która może wystąpić po długotrwałej pracy z myszką komputerową, ale nawet wskutek grania na instrumencie muzycznym, jazdy na rowerze czy jako efekt nieprawidłowego lub długotrwałego trzymania kierownicy. Kobiety mogą także narzekać na drętwienie palców w ciąży. ZCN często występuje jako powikłanie po różnego rodzaju stłuczeniach lub złamaniach nadgarstka. 

Objawy cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka przebiega przez kilka stadiów i w zależności od tego może charakteryzować się występowaniem innych przesłanek o chorobie. Najbardziej typowe objawy to:

  • osłabienie chwytu,
  • utrudnione zaciskanie pięści,
  • bóle i drętwienie dłoni,
  • sztywnienie palców,
  • ograniczenie ruchów,
  • mrowienie kciuka i palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego,
  • wypadanie z ręki trzymanych przedmiotów.
Jeśli występują u Ciebie tego typu objawy i zastanawiasz się jak zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka, najlepiej będzie udać się do specjalisty i wykonać badanie EMG. 
 

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka powinno zostać wdrożone od razu po stwierdzeniu tej przypadłości. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dlatego, że zwykle objawy początkowe są bagatelizowane i pacjenci zgłaszają się po pomoc zdecydowanie za późno. Przywrócenie wszystkich funkcji uszkodzonego nerwu jest możliwe, ale tylko w początkowej fazie. Pomocna jest m.in. fizjoterapia zespołu cieśni nadgarstka. Utrzymywanie się neuropatii i brak leczenia sprawia, że może dojść do trwałego uszkodzenia nerwu. Jakie akcesoria są pomocne w leczeniu cieśni nadgarstka?

Stabilizator nadgarstka

Zastosowanie ortezy lub stabilizatora nadgarstka to zwykle pierwszy krok w leczeniu ZCN. Orteza umożliwia usztywnienie, które organiczna nadmierne zginanie czy prostowanie nadgarstka. Dzięki temu odciąża nerwy, które mogłyby pogłębić schorzenie. Orteza utrzymuje nadgarstek w neutralnej pozycji, zmniejszając napięcia i ciśnienie w kanale nadgarstka.

Bransoletka magnetyczna

Bransolety magnetyczne to akcesorium, które jest pomocne w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka i stanowi doskonały przykład zastosowania magnetoterapii. Bransolety łagodzą ból i działają przeciwobrzękowo. Jest to możliwe, ponieważ wykorzystują zmienne pole magnetyczne o niskiej częstotliwości i indukcję magnetyczną. Bransoletki na rękę są wytworzone ze stali chirurgicznej, a połączenie złota i srebra to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią modne, elegancki dodatki. Bransoletka magnetyczna to doskonały pomysł na wyjątkowy prezent, który jednocześnie pięknie wygląda i wspomaga leczenie zespołu cieśni nadgarstka.

magnetoterapia na cieśń

Mysz ergonomiczna

Wiele osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, dużo pracuje przy komputerze. Niewiele osób jednak wie, że nieodpowiednia myszka może spowodować trwałe uszkodzenia wewnętrznych struktur i nerwów. Mysz ergonomiczna pomaga w łagodzeniu napięć mięśni ręki, przedramienia i barku, a także wpływa na zmniejszenie ucisku w nadgarstku. Pionowe ustawienie sprawia, że mysz ergonomiczna jest lepsza od tradycyjnej myszki, ponieważ ustawia dłoń w wygodnej pozycji, naturalnej dla człowieka. Pozycji, która nie wymaga skrętów przedramienia i zbędnych napięć.

Spray chłodzący

Spray chłodzący jest od dawna stosowany w medycynie sportowej aby w sposób natychmiastowy uśmieżyć ból. Dodatkowo leczenie zimnem jest podstawowym zabiegiem fizykoterapeutycznym, tak zwana krioterapia. Spray jest idealnym rozwiązaniem dal osób które potrzebują naychmiast uwolnić się do drętwienia palców i bólu ręki. Chorzy najczęściej używają spreju, jeżeli mają okres zaostrzenia dolegliwości związanych z wykonywaną pracą.  

spray na cieśń nadgarstka

Octenisept i Urazym

Octenisept jest niezbędym produktem do prawidłowej pielęgnacji rany. Powinien być używany każdorazowo przy zmianie opatrunku aby odkazić rane. Najćzęstszym powikłaniem po opracji ciesni nadgarstka jest nadkażenie rany. Stąd jest to bardzo niezbędnik dla każdej osoby po zabiegu. Urazym kolejny bardzo ważny produkt. Jest to suplement diety przyśpieszający leczenie rany. Chorzy bardzo się niepokoją się przedłużajacym się gojeniem rany i powolnym powrotem sprawności ręki. Urazym wspomaga proces gojenia rany.

leki w cieśi nadgarstka

pielegnacja rany po operacji cieśni nadgarstka

Nie jesteś pewny, które akcesoria będą dla Ciebie odpowiednie? Zapraszamy do kontaktu – postaramy się pomóc. Diagnozę pozostaw specjalistom – sprawdź cenę badania EMG w Lublinie.

Sending
Ocena
4,33 (3 głosów)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE