Miastenia

Miastenia, miastenia gravis, miastenia rzekomoporaźna, choroba Erba-Goldflama.

To ta sama, różnie nazywana przewlekła choroba autoimmunologiczna złącza nerwowo-mięśniowego. Charakteryzuje się szybkim osłabieniem i zmęczeniem mięśni tzw. nużliwość mięśni. Objawy w tej chorobie bywają zmienne, od łagodnych w miastenii ocznej do bardzo ostrych w postaci ciężkiej uogólnionej.

Są w życiu sytuacje, w których musisz sobie powiedzieć dam radę i iść dalej. Oscar Wilde


W tym wpisie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: Czy miastenia jest uleczalna? Miastenia czy jest dziedziczna? Miastenia jakie leki przeciwwskazane?

O miastenii można znaleźć sporo informacji, a pierwsze o niej wzmianki pochodzą z VII wieku. Niektórzy nawet twierdzą że to jedna z lepiej poznanych chorób autoimmunologicznych. Kiedyś usłyszałem pewną historię, od której chciałbym rozpocząć opowiadanie ci o miastenii gravis.

Zwykły przystanek autobusowy i ludzie czekający na nim. Jedni zdziwieni, inni oburzeni, odsuwali się z obrzydzeniem od tego mężczyzny. Zataczał się, bełkotał coś niewyraźnie i ślinił, dziwnie charczał. Gdy wreszcie udało mu się usiąść na przystankowej ławce złapał się za głowę. Po chwili podniósł ją i próbował coś powiedzieć do najbliżej stojących. Miał dziwne spojrzenie. To jakiś pijak – szeptały do siebie dwie kobiety. Grupka młodych ludzi śmiała się i drwiła, że pewnie gość się ,,najarał”. Tylko jedna młoda kobieta miała odwagę podejść i zapytać: Czy dobrze się Pan czuje? Gdy pogotowie zabierało człowieka padały komentarze w stylu: No tak pogotowie przyjeżdża po pijaka, a teraz gdzieś ludzie umierają. I chyba głupio się wszystkim zrobiło, gdy sanitariusz głośno powiedział, że ten człowiek jest chory na miastenię.

Tak wygląda przełom miasteniczny ale o tym w dalszej części wpisu.


Cofnijmy się jednak w czasie do roku 1878, gdy niemiecki neurolog Wilhelm Heinrich Erb jako jeden z pierwszych opisuje miastenię gravis. 15 lat późnej Samuel Goldflam polski neurolog żydowskiego pochodzenia, publikuje bardzo ważne badania nad tą chorobą. Świat medyczny poznaje szczegółowy opis przebiegu miastenii, jej obraz kliniczny ze zmiennością objawów oraz rokowania dla schorzenia.

Kilka lat później ten sam lekarz, opisuje objaw nużliwości mięśni, bardzo charakterystyczny dla miastenii. Prace Goldflama uważa się za bardzo istotny wkład w poznanie tej choroby, nazywanej niekiedy chorobą Erba-Goldflama.

Jak się okazuje na miastenię gravis może zachorować każdy, bez względu na wiek i płeć. Statystyki podają że w Polsce choruje na nią około 6 tyś. osób. Częściej chorują kobiety u których szczyt zachorowań przypada na 20-35 lat. U mężczyzn najwięcej przypadków stwierdza się między 50 a 75 rokiem życia.

Z badań wynika, że miastenia nie jest chorobą dziedziczną, chociaż może występować rodzinnie. Nauka odnotowała bardzo rzadkie przypadki miastenii wrodzonej u dzieci, nazywanej zespołem powolnego kanału ACHR. Decydujące było tu występowanie genów u obojga rodziców. W większości przypadków miastenia gravis jest chorobą nabytą.


W moim gabinecie pacjenci często pytają:

Czy miastenia jest zaraźliwa? Nie, na szczęście miastenia nie jest zaraźliwa.

Miastenia jest śmiertelna? Tak, niestety jest to choroba śmiertelna. Na szczęście umiera na nią coraz mniej ludzi, szacuje się że 2-4 %. Więcej o tym w dziale miastenia leczenie.

Miastenia czy jest uleczalna? Nie, ale medycyna odnotowała trwające niekiedy wiele lat pełne kliniczne remisje choroby.

Pytań jest wiele i nie sposób odpowiedzieć na nie wszystkie, ale postaram się opowiedzieć Ci o miastenii gravis jak najwięcej.

W tym wpisie działy: MIASTENIA PRZYCZYNY I MIASTENIA OBJAWY.


miastenia-oczna-objawy
miastenia oczna objawy