Hydrodekompresja cieśni czyli metoda leczenia dla pacjentów którzy chcą uniknąć operacji

Na czym polega zabieg hydrodekompresji zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to nic innego jak ucisk nerwu w nadgarstku przez zmiany w tym stawie. Zabieg hydrodekompresji to wstrzyknięcie odpowiedniej ilości płynu w miejscu chorego nerwu. To powoduje rozepchnięcie tej przestrzeni i uwolnienie nerwu z ucisku. 

bezoperacyjne leczenie cieśni

Hydrodekompresja to po prostu duży zastrzyk

Dla kogo zabieg hydrodekompresji jest odpowiedni?

  • dla osób które chcą  wyleczyć cieśń nieoperacyjnie, chcą uniknąć operacji, obawiają się powikłań po operacji
  • dla osób które nie mogą pozwolić sobie na conajmniej 4 tygodniowy okres rehabilitacji pooperacyjnej na przykład z powodu pracy
  • dla osób po operacji zespołu cieśni nadgarstka i choroba wróciła.

Jak przebiega zabieg hydrodekompresji nerwu pośrodkowego?

Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – nie czujesz bólu. Lekarz za pomocą bardzo cienkiej igły aplikuje stosowną ilość cieczy wprost do kanału nadgarstka. Preparat dociera do obszaru wokół zmienionego chorobowo nerwu. W trakcie całej czynności nadgarstek znajduje się pod kontrolą sondy USG, która ułatwia precyzyjne podanie leku. Poprzez to ryzyko uszkodzenie pnia nerwu pośrodkowego, naczyń krwionośnych oraz innych ważnych struktur zostaje całkowicie zniwelowane – bezpieczeństwo zabiegu.
 
 
Zabieg hydrodekompresji jest bezpieczny.
 

Jak przygotować się do zabiegu, czego oczekiwać później?

Przed zabiegiem przynieś wszystkie dotychczasowe dokumenty medyczne. Ważne aby dostarczyć badanie EMG potwierdzające diagnoze. Równie ważne jest poinformowanie o stosowanych lekach (leczenie przeciwkrzepliwe jest przeciwskazane – poinformuj o tym nas wcześniej). 
Zabieg trwa około 30 minut. Po zakończeniu zabiegu możesz wrócić spokojnie do domu i wykonywać wszystkie dotychczasowe czynności. Dolegliwości związane z chorobą ustępują bardzo szybko w większośc przypadków. Czasami trzeba poczekać do tygodnia. Zabieg nie pozostawia blizn. 
 
Cena zabiegu hydrodekompresji w naszym ośrodku wynosi 700 złoty. Konsultacja ortopedyczna 200 zł. W przypadku zdecydowania się na zabieg, konsultacja gratis. 

Dr n.med. Piotr Rusin

Zabieg wykonuje doświadczony ortopeda Dr n.med. Piotr Rusin. Pracownik szpitala klinicznego w Lublinie. Wykładowca i nauczyciel akademicki UM Lublin.

Sending
Ocena
3,28 (40 )