Ręka po operacji cieśni nadgarstka.
Bardzo ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem jak postępować po operacji cieśni nadgarstka. Jest to ważne, ponieważ postępowanie może się różnić w indywidualnych przypadkach. Natomiast jeżeli nie udało Ci się tego zrobić to podstawowe zasady postępowania po operacji cieśni nadgarstka przybliżę w tym wpisie.
Powrót do zdrowia po operacji cieśni nadgarstka jest tylko kwestią czasu. Zwykle zajmuje to około 4 tygodni. W tym okresie ważne jest czego nie robić po operacji cieśni nadgarstka, aby rana prawidłowo się zagoiła. Równie ważna jest informacja co można robić po operacji cieśni nadgarstka, aby powoli uruchamiać rękę.
Oczywiście są sytuacje, które są nie zależne od nas i wpływają na czas powrotu do zdrowia. Czynniki te obejmują:
- Wiek pacjenta i choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby tarczycy i inne)
- Stopień nasilenia zespołu cieśni nadgarstka przed operacją
A więc czego nie wolno robić po operacji cieśni nadgarstka przez okres 4 tygodni?
- Nie podnoś ciężarów większych niż kilo.
- Nie wykonuj prac wymagających pracy nadgarstków. Nie wykonuj takich czynności jak, pisanie lub używanie myszy komputerowej, mycie okien, odkurzanie lub siekanie jedzenia.
- Nie używaj elektronarzędzi i unikaj czynności powodujących wibracje.
- Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
- Nie przerywaj stosowania zaleconych leków. Jeśli zażywasz aspirynę lub inny środek rozrzedzający krew, koniecznie zapytaj lekarza, czy i kiedy zacząć go ponownie brać. Jeśli lekarz przepisał antybiotyki, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Nie przestawaj ich brać tylko dlatego, że czujesz się lepiej. Musisz wziąć pełny cykl antybiotyków.
- Nie drap rany.
- Nie mocz i nie brudź opatrunku.
Jak dbać o ranę po operacji cieśni nadgarstka przez pierwsze 2 tygodnie po operacji?
- raz dziennie odkaź ranę środkiem dezynfekcyjnym (np. Octenisept). Po spryskaniu rany Octaniseptem osusz ranę jałowym gazikiem i załóż opatrunek a następnie unieruchom nadgarstek stabilizatorem nadgarstka.
- Gry opatrunek ulegnie zabrudzeniu lub zamoczeniu należy go zmienić.
- Przed każdą zmianą opatrunku daj skórze “po oddychać”
- Ważne jest aby zaopatrzyć się w orteze po operacji cieśni nadgarstka. Wskazane jest unieruchomienie nadgarstka ortezą przez 2 tygodnie. Zapobiega to rozejściu się szwów, nieprawidłowemu gojeniu się rany czy wtórnemu bliznowaceniu okolicy rany.
- podczas korzystania z kąpieli wskazane jest zabezpieczenie rany pooperacyjnej opatrunkiem syntetycznym półprzepuszczalnym (lub foli ochronnej), aby nie moczyć rany.
- na ranę nie wolno używać żadnych kremów, maści czy żelów.
- po zdjęciu szwów można zdjąć opatrunek.
- ręka powinna być uniesiona wyżej, aby uniknąć obrzęku. Najlepiej noś rękę na temblaku przez kilka godzin w ciągu dnia.
- rana powinna być skontrolowana przez lekarza po 14 dniach od zabiegu.
Co wolno robić po operacji cieśni nadgarstka?
Zdrowienie ręki po operacji cieśni jest procesem etapowym. Stąd co można robić po operacji cieśni nadgarstka jest uzależnione od okresu jaki minął od zabiegu. I tak:
- Pierwszy tydzień po zabiegu: W tym okresie ręka powinna być unieruchomiona ortezą nadgarstka. W tym okresie najlepiej, aby ręką nie wykonywać żadnych czynności. Pod koniec tygodnia zdejmuje się bandaż i szwy.
- Drugi i trzeci tydzień: Pacjenci stopniowo wznawiają aktywność w dotkniętej chorobą ręką. Rozpocznij ruchy bierne w nadgarstku. Następnie powoli zacznij wykonywać proste czynności, które nie obciążają ręki. Na przykład przenoszenie przedmiotów nie cięższych niż jeden kilo. Powoli wracaj do czynności dnia codziennego. Jeżeli twoja praca nie wymaga podnoszenia ciężarów lub nadmiernej pracy nadgarstkami to możesz powoli wracać do pracy. W tym czasie dozwolone jest prowadzenie pojazdów. Pacjenci mogą spodziewać się stopniowo zmniejszającego się bólu dłoni i bolesności przy dotyku. Coraz rzadziej należy nosić orteze nadgarstka.
- Czwarty tydzień: Do tego czasu pacjenci powinni odzyskać pełną ruchomość ręki. Można wrócić do wszystkich czynności z przed operacji. Nadal niestety mogą czasami odczuwać ból w dłoni pod wpływem głębokiego nacisku lub dotyku.
- Pierwszy rok: Do tego momentu większość pacjentów otrzyma wszystkie korzyści z operacji uwolnienia cieśni nadgarstka. Niestety pacjenci u których doszło już do ciężkiego uszkodzenia nerwu pośrodkowego mogą nadal odczuwać dolegliwości w ręce po operacji cieśni nadgarstka. Oczywiście nie będą to już to nasilone dolegliwości jak przed zabiegiem.
Jakie leki na cieśń nadgarstka w tym okresie stosować?
- możesz jeść to co dotychczas. Jeśli masz rozstrój żołądka, spróbuj lekkostrawnych, niskotłuszczowych potraw, takich jak zwykły ryż, pieczony kurczak, tosty i jogurt.
- pacjenci z cukrzycą, bezwzględnie muszą stosować dietę cukrzycową i kontrolować poziom cukru we krwi.
- leki wspomagające gojenie ran np. Urazym 2 razy dziennie.
- witaminy wspomagające regeneracje nerwu. Witaminy z grupy B i witamina C.
- leki przeciwbólowe to tylko te które kupisz bez recepty. Paracetamol lub ibuprofen doraźnie i zgodnie z ulotką.
- wszystkie te leki przyjmuj po posiłku.
Jakie objawy powinny niepokoić po operacji cieśni nadgarstka?
Już wiesz jak postępowąć po operacji cieśni nadgarstka. Jeżeli pomimo stosowania się do tych wszystkich zaleceń, rana się zmieni to skontaktuj się z lekarzem. Zaniepokoić powinno Cię:
- nasilenie bólu,
- zaczerwienienie skóry wokół rany
- narastający obrzęk,
- krwiak lub wyciek z rany,
- wzrost temperatury tkanek wokół rany lub gorączka.