Piekący ból po zewnętrznej stronie uda, bardzo charakterystyczny objaw meraglii z parestezjami.

Piekący ból po zewnętrznej strony uda to typowa meralgia

Meralgia z parestezjami jest to schorzenie będące wynikiem uszkodzenia nerwu skórnego bocznego uda. Najczęściej chorują osoby otyłe w wieku 40-60 lat, ale objawy mogą też wystąpić u dzieci czy u osób szczupłych i wysportowanych. Uszkodzenie nerwu jest spowodowane jego uciskiem pod więzadłem pachwinowym.  

Objawy meralgii z parestezjami 

W wyniku ucisku nerwu skórnego bocznego uda dochodzi do wystąpienia objawów jego podrażnienia. Podrażanie nerwu skórnego bocznego uda typowo spowoduje piekący ból po zewnętrznej stronie uda. Poza piekącym bólem chory może odczuwać również mrowienie, palenie, kłucie, drętwienie, uczucie zimna czy też uczucie jakby wibrował telefon. Najczęściej te przykre dolegliwości dotyczą zewnętrznej strony uda, ale mogą też występować po stronie przedniej. Objawy mogą też promieniować w stronę brzucha i kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Co ważne, objawy mogą się nasilać podczas dłuższego chodzenia czy stania i zmniejszać się w pozycji siedzącej.  Co ciekawe u co piątej osoby z meralgią objawy mogą występować obustronnie. 

Jak dochodzi do ucisku nerwu skórnego bocznego uda 

Po pierwsze może to być wynik noszenia ciasnych spodni, pasków lub gorsetów lędźwiowych.  Przyczyną meralgii z parestezjami mogą być też powikłania po operacjach ortopedycznych czy chirurgicznych przeprowadzanych w okolicy pachwiny.  

meralgia

Zbyt ciasne ubrania często powodują ucisk nerwu skórnego bocznego uda

Po drugie nerw skórny boczny może być podatny na uszkodzenie w wyniku zaburzeń hormonalnych czy niedoborów pokarmowych. Na przykład cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy alkoholizm może uszkadzać strukturę nerwu. 

Na koniec anatomia. Każdy jest zbudowany trochę inaczej. Jedni będą mieli większe predyspozycje do wystąpienia pieczenia uda w przebiegu meralgii inni mniejsze.  

Badanie nerwu skórnego bocznego uda 

Piekący ból na zewnętrznej stronie uda jest bardzo charakterystyczny. Neurolog zawsze powinien podejrzewać meralgie z parestezjami w takiej sytuacji. Badanie neurologicznie w tym schorzeniu pokaże zaburzenia czucia w zakresie pieczenia uda. Dodatkowo lekarz może zauważyć przerzedzenie włosów na skórze, gdzie boli. Taki objaw wskazuje, że uszkodzeniu uległa ta część nerwu która reguluje ukrwienie na skórze. Badając dalej, lekarz zacznie opukiwać nerw w okolicy więzadła pachwinowego co powinno nasilić dolegliwości (dodatni test Tinela). Kolejnym elementem badania lekarskiego jest test kompresji miednicy.  

Test kompresji miednicy rozróżnia meralgie z parestezjami od bólów kręgosłupa. Pacjent w tym teście musi leżeć na boku. Lekarz naciska na miednice z boku przez około 45 sekund. Zmniejsza się w ten sposób napięcie więzadła pachwinowego. Jeżeli objaw w tym teście zmniejszą się to wskazuje to na ucisk nerwu skórnego bocznego pod więzadłem. Jeżeli objawy w tym teście nie zmieniają się to jest to inny problem, najprawdopodobniej kręgosłupowy.  

pieczenie uda

Test kompresji miednicy powinien spowodować ustąpienie piekącego bólu uda

Diagnostyka meralgii z parestezjami 

Badanie USG jest badaniem z wyboru. W badaniu tym można zaobserwować obrzęk nerwu w miejscu jego ucisku.  Podobną wartość ma rezonans magnetyczny który również pokaże ucisk nerwu. Kolejnym badaniem, które może zdiagnozować ucisk nerwu skórnego bocznego jest badanie elektrofizjologiczne (EMG). Dodatkowo badanie EMG pomoże określić dalszy przebieg choroby a tym samym wskazać najlepsze leczenie.  

Zapraszam na pełną diagnostyke i leczenie w Lublinie – rejestracja 788931883

Jeżeli obrazy z tych badań są niejednoznaczne. Warto empirycznie wykonać blokade nerwu. Jest to bardzo bezpieczne postępowanie w rękach sprawnego lekarza. Ustąpienie dolegliwości na jakiś czas potwierdza problem.

  

A co, jeśli to coś innego 

Pieczenie zewnętrznej strony uda może również powodować dyskopatia kręgosłupa ledźwiowo-krzyżowego, zapalenie kaletki maziowej krętarza, konflikt udowo-panewkowy i neuropatia cukrzycowa nerwu udowego. Każde z tych schorzeń ma charakterystyczne objawy i lekarz łatwo poradzi sobie z nakierunkowaniem pacjenta.  

Leczenie piekącego bólu po zewnętrznej stronie uda

Po pierwsze schorzenie to najczęściej jest samoograniczające się. To znaczy, że po jakimś czasie mija bez leczenia.  Jeżeli tak się nie dzieje to należy podjąć leczenie. Najczęściej leczenie zaczyna się od leczenia nieoperacyjnego.  

Zalecenia podstawowe dla pacjenta to nakaz noszenia luźnych spodni, majtek, pasków itd. Sugeruje się też zrzucenie kilku kilogramów.  

Leczenie tabletkami przeciwbólowymi wskazane jest tylko na krótki czas na początku dolegliwości. Stosowanie tych leków dłużej przyniesie więcej szkód niż pożytku. Jeżeli dolegliwości nie dają żyć to lepiej stosować plastry z lignocainą. 

Dobrym rozwiązaniem jest hydrodekompresja nerwu skónego bocznego uda pod kontrolą USG. Leczenie takie jest mało inwazyjne i przynosi skuteczną ulge. 

Fizykoterapia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jakkolwiek jej skuteczność jest najmniejsza. 

W opornych przypadkach zaleca się leczenie chirurgiczne. Chirurg może zmienić pozycje nerwu w pod więzadłem, gdzie nerw będzie miał więcej miejsca. Wykonuje się również przecięcie nerwu lub jego nieodwracalne uszkodzenie przy pomocy substancji chemicznych.  

Jeżeli te wszystkie metody zawiodą to też nie jesteśmy bez silni. Dobry neurolog poradzi sobie z tymi dolegliwościami. Stosuje się różne grupy leków zmniejszających wrażliwość uszkodzonego nerwu.  Odbywa się to troszkę na zasadzie prób i błędów, ponieważ nie ma jednego najskuteczniejszego leku. Stosujemy leki z grupy SSRI, AED czy pochodne opioidowe. Najczęściej wystarczy kilka miesięcy przyjmowania tych leków aby ustąpiły dolegliwości w najtrudniejszych przypadkach.  

Sending
Ocena
3,71 (7 głos)
Udostępnij post:

Ten post ma 4 komentarzy

 1. adam69

  Mam cos takiego.Neurolog przepisał mi amizepin 200 mg + witaminy z grupyB. Nie nie pomogło ,jak bolał tak boli.

 2. Anna

  Też się z tym borykam, dostałam neurovit + egzystę i zero poprawy

 3. Anna

  Też to mam, dostałam egzystę+ neurovit. Po prawie dwóch miesiącach brania leków, nie ma żadnej poprawy

 4. Anfy

  Też dostałem neurovit i Wit. B. Zero poprawy.

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE