Neuropatia nerwu łokciowego

1. Nerw łokciowy unerwienie

Unerwienie nerwu łokciowego pochodzi z gałązek korzeni rdzeniowych szyjnych (C8-Th1). Nerw łokciowy unerwia mięśnie poniżej stawu łokciowego (na przedramieniu – zginacz łokciowy nadgarstka i łokciową część zginacza długiego palców; na ręce – mięśnie kłębika, dwa mięśnie glistowate po stronie łokciowej, mięśnie międzykostne grzbietowe i dłoniowe, przywodziciel kciuka i wewnętrzną głowę zginacza krótkiego kciuka). Uszkodzenie nerwu łokciowego doprowadzi w skrajnych przypadkach do zaniku wymienionych mięśni.  

demielinizacyjne uszkodzenie włókien ruchowych nerwu łokciowego

Najczęstszą neuropatia nerwu łokciowego jest zespół rowka nerwu łokciowego

Nerw łokciowy unerwia również palec piąty i łokciową połowę palca czwartego oraz odpowiadającą tym palcom część ręki. Neuropatia nerwu łokciowego w pierwszej kolejności spowoduje drętwienie, mrowienie lub pieczenie palców po stronie łokciowej dłoni w małym palcu i części palca serdecznego.  

Objawy neuropatii nerwu łokciowego pojawiają się sporadycznie i często nasilają się w nocy, szczególnie jeśli łokieć jest zgięty podczas snu. W trakcie postępu choroby symptomy nabierają na częstotliwości, również w dzień oraz pojawia się ból powyżej łokcia. Aktywności związane z chwytaniem czy rzucaniem nasilają objawy, dlatego najbardziej narażone są osoby o wysokim obciążeniu stawu łokciowego i nadgarstka. Mogą u nich również występować choroby kości oraz tkanek miękkich wyżej wymienionych stawów. Do powstania zespołu kanału nerwu łokciowego predysponują także urazy tej okolicy, zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe, wrodzone podwinięcie stawu łokciowego lub koślawość łokcia. Zespół kanału nerwu łokciowego jest drugą co do częstości neuropatią uciskową, po zespole cieśni nadgarstka. Choroba pojawia się zwykle w wieku dorosłym i częściej dotyka mężczyzn.  

2. Nerw łokciowy test 

Sam nerw łokciowy testuje się poprzez opukanie (np młoteczkiem neurologicznym) lub bezpośredni nacisk na nerw łokciowy. Najczęsciej w okolicy rowka, czyli zagłębienia kości w przyśrodkowej częsci stawu łokciowego (rysunek 2) lub dość rzadko w okolicy nadgarstka. Test najlepiej wykonać przy zgiętym stawie łokciowy. Test nerwu łokciowego jest pozytywny jak odczuwasz ból w tej okolicy lub mrowienie palca małego. Takie objawy powinny skłonić do wykonania EMG nerwu łokciowego.

testowanie nerwu łokciowego  

Należy również ocenić stabilność nerwu łokciowego w bruździe nadkłykcia przyśrodkowego. Przeskakiwanie nerwu łokciowego w rowku stwierdzono aż u 37% zdrowej populacji. Taka dyslokacja nerwu prowadzi do jego podrażnienia. 

3. Badanie EMG nerwu łokciowego 

W celu potwierdzenia rozpoznania niezbędne jest przeprowadzenie badania EMG nerwu łokciowego (prawidłowo zwane badaniem przewodnictwa nerwu łokciowego), dzięki któremu można określić stopień oraz dokładną lokalizację uszkodzenia. Samo badanie EMG nie jest bolesne i jest niezbędnym etapem przed pojęciem właściwego leczenia.  Ewnetualnie alternatywą lub uzupełnieniem może być badanie USG nerwu łokciowego.

badanie emg nerwu łokciowego

Badanie EMG nerwu łokciowego to konieczność dla prawidłowego leczenia

Badanie emg nerwu łokciwego wskazuje w któym miejscu nerw jest uszkodzony. Dodatkowo informuje czy nerw się odbuduje po leczeniu (demielinizacyjne uszkodzenie), czy też uszkodzenie jest w jakimś stopniu nieodwracalne (akonalne uszkodzenie). 

4. Zespół rowka nerwu łokciowego zwolnienie lekarskie 

Neuropatia nerwu łokciowego nie leczona może doprowadzić do poważnych następstw. Stąd w przypadku osób wykonujących prace wymagającą ruchu w stawie łokciowym wymaga zwolnienia lekarskiego na zespół rowka nerwu łokciowego. Pozytwny wynik badanie EMG na uszkodzenie nerwu łokciowego jest pewną podstawą do wymagania zwolnienia lekarskiego.  

 5. Badanie emg nerwu łokciowego cena 

Cena badania emg w naszej przychodni wynosi 200 zł. Badanie obejmuje pełną diagnostyke nerwu z metodą standardową, metodą krótkich segmentów, metodami porównawczymi czy metodą igłową. W innych przychodniach w Lublinie, cena jest zbliżona. 

6. Nerw łokciowy leczenie

Leczenie obejmuje fizykoterapie i farmakoterapie, które są najmniej skuteczne.  Nowością jest zabieg hydrodekompresji nerwu łokciowego. Jest to bezoperacyjna metoda leczenia o wysokiej skuteczności. W ciężkich postaciach neuropatii zmiany wymagają chirurgicznego odbarczenia nerwu łokciowego. 

Hydrodekompresja nerwu łokciowego jest nową metodą leczenia bezoperacyjnego neuropatii nerwu łokciowego. Cena hydrodekompresji nerwu łockiowego w naszej przychodni wynosi 1500 złoty. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Sending
Ocena
3,43 (7 głos)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE