Neuropatia nerwu łokciowego

Uscisk nerwu łokciowego – neuropatia

Nerw łokciowy pochodzi ze splotu ramiennego z gałązek korzeni rdzeniowych C8-Th1. Zaopatruje ruchowo mięśnie poniżej stawu łokciowego (na przedramieniu – zginacz łokciowy nadgarstka i łokciową część zginacza długiego palców; na ręce – mięśnie kłębika, dwa mięśnie glistowate po stronie łokciowej, mięśnie międzykostne grzbietowe i dłoniowe, przywodziciel kciuka i wewnętrzną głowę zginacza krótkiego kciuka). Uszkodzenie nerwu łokciowego doprowadzi w skrajnych przypadkach do zaniku i niedowładu tych mięśni.  

Nerw łokciowy czuciowo unerwia palec piąty i łokciową połowę palce czwartego oraz odpowiadającą tym palcom część ręki. Neuropatia nerwu łokciowego w pierwszej kolejności da objawy “czuciowe” czyli drętwienie, mrowienie lub pieczenie palców po stronie łokciowej dłoni w małym palcu i części palca serdecznego.  

zespół rowka nerwu łokciowego

Najczęstszą neuropatia nerwu łokciowego jest zespół rowka nerwu łokciowego

Objawy neuropatii nerwu łokciowego pojawiają się sporadycznie i często nasilają się w nocy, szczególnie jeśli łokieć jest zgięty podczas snu. W trakcie postępu choroby symptomy nabierają na częstotliwości, również w dzień oraz pojawia się ból powyżej łokcia. Aktywności związane z chwytaniem czy rzucaniem nasilają objawy, dlatego najbardziej narażone są osoby o wysokim obciążeniu stawu łokciowego i nadgarstka. Mogą u nich również występować choroby kości oraz tkanek miękkich wyżej wymienionych stawów. Do powstania zespołu kanału nerwu łokciowego predysponują także urazy tej okolicy, zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe, wrodzone podwinięcie stawu łokciowego lub koślawość łokcia. Zespół kanału nerwu łokciowego jest drugą co do częstości neuropatią uciskową, po zespole cieśni nadgarstka. Choroba pojawia się zwykle w wieku dorosłym i częściej dotyka mężczyzn.  

Nerw łokciowy – test 

W lokalizacji poziomu ucisku nerwu łokciowego pomocna jest metodyczna ocena mięśni i czucia regionów ręki unerwianych przez nerw łokciowy. Neuropatię pochodzącą od ucisku na poziomie rowka nerwu łokciowego od neuropatii pochodzącej od ucisku w kanale Guyona można odróżnić oceniając siłę mięśni przedramienia i ręki oraz porównując czucie w grzbietowej i dłoniowej części ręki. Badanie mięśni obejmuje ocenę zginacza łokciowego nadgarstka, część łokciową zginacza głębokiego palców, poruszanie na boki palca piątego. Natomiast badanie czuciowe obejmuje subiektywną reakcję na czucie lekkiego dotyku w obrębie unerwienia nerwu łokciowego.  

Sam nerw łokciowy testuje się poprzez opukanie i bezpośredni nacisk na nerw łokciowy. W przypadku neuropatii nerwu łokciowego w zespole rowka uciskamy nerw w rowku przy zgiętym stawie łokciowy do 90 stopni. Test nerwu łokciowego na kanał Guyona obejmuje ucisk nadgarstka od strony palca małego. Pojawienie się lub nasilenie wyżej opisanych objawów wskazuje na neuropatie nerwu łockiowego.  

Należy również ocenić stabilność nerwu łokciowego w bruździe nadkłykcia przyśrodkowego. Przeskakiwanie nerwu łokciowego w rowku stwierdzono aż u 37% zdrowej populacji. Taka dyslokacja nerwu prowadzi do jego podrażnienia. 

Badanie EMG nerwu łokciowego 

W celu potwierdzenia rozpoznania niezbędne jest przeprowadzenie badania EMG nerwu łokciowego (fachowo badania przewodnictwa), dzięki któremu można określić stopień oraz dokładną lokalizację uszkodzenia. Samo badanie EMG nie jest bolesne i jest niezbędnym etapem przed pojęciem właściwego leczenia.  

badanie emg nerwu łokciowego

Badanie EMG nerwu łokciowego to konieczność dla prawidłowego leczenia

Zespół rowka nerwu łokciowego zwolnienie lekarskie 

Neuropatia nerwu łokciowego nie leczona może doprowadzić do poważnych następstw. Stąd w przypadku osób wykonujących prace wymagającą ruchu w stawie łokciowym wymaga zwolnienia lekarskiego na zespół rowka nerwu łokciowego. Podobnie w przypadku neuropatii nerwu łokciowego na poziomie kanału Guyona. Jeżeli występują u Ciebie takie objawy to każdy neurolog (umów wizyte online) powinien wystawić ci zwolnienie lekarskie.  Histopatologicznie przewlekła neuropatia uciskowa jest spowodowana przerwaniem bariery krew-nerw, później obrzękiem nerwów, zlokalizowaną, a następnie rozlaną demielinizacja, a w końcu utratą aksonów przez komórki nerwowe. Jest to powód, dlaczego objawy są w dużej mierze zależne od pozycji i ustępują po przywróceniu przepływu krwi do nerwu. W leczeniu nieoperacyjnym wykorzystuje się np. nocne pozycjonowanie kończyny czyli stabilizacje ułożenia stawu łokciwego w pozycji wyprostowanej. Stosuje się również rehabilitację oraz leczenie farmakologiczne – preparaty witamin i glikokortykosteroidy. Postępowanie zachowawcze sprawdza się u pacjentów ze zmianami łagodnymi lub umiarkowanymi.  

 Odbarczenie nerwu łokciowego 

W ciężkich postaciach neuropatii zmiany wymagają chirurgicznego odbarczenia nerwu łokciowego. W przypadku, kiedy nie doszło do demielinizacji, poprawa pojawia się niemalże natychmiast po operacji. Natomiast jeżeli w przewlekłym procesie doszło już do częściowej demielinizacji, to po odbarczeniu nerwu łokciowego poprawy należy oczekiwać do 3 miesięcy po zabiegu. Kiedy w przebiegu choroby doszło do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu operacje nie przyniosą skutku poza ustąpieniem bólu.  

Sending
Ocena
4 (1 głos)
Udostępnij post:

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń nerwowo-mięśniowych. Umów się na TELEPORADE

Dodaj komentarz