Lekarz od migreny.
Do jakiego specjalisty udać się z migrenowym bólem głowy?
Nie zawsze ból głowy oznacza migrenę. Gdy jednak podejrzewamy, że może mieć on charakter migrenowy, warto pomyśleć o wizycie u lekarza. Jaki lekarz zajmuje się leczeniem migren? Kiedy się do niego udać?
Ból głowy – kiedy warto pójść do lekarza?
Migrenowy ból głowy nie jest zwykłym bólem. Jest on odczuwany jako silny i często może uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie.
Szacuje się, że migreny dotykają około 12-28% populacji i częściej są one diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn. Chorują również dzieci i młodzież.
O migrenie świadczą:
– Silny ból głowy, najczęściej o charakterze jednostronnym, pulsującym,
– Bóle trwające na ogół od 4 do 72 godzin,
– Nasilanie się bólu pod wpływem wysiłku fizycznego, emocji,
– Nawroty dolegliwości bólowych o różnej częstotliwości, na przykład raz na tydzień, kilka tygodni,
– Objawy dodatkowe, w tym światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i na hałasy, zawroty głowy, bóle i sztywność karku, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, niedowłady, drgawki, mrowienia, trudności w mówieniu.
Jeżeli pojawiają się powyższe objawy, warto pomyśleć o wizycie u lekarza specjalizującego się właśnie w migrenach.
Samodzielne leczenie migren nie przynosi najczęściej optymalnych rezultatów, a nawet może pogarszać samopoczucie chorego.
Jaki lekarz zajmuje się leczeniem migren?
Gdy podejrzewana jest migrena jaki lekarz może pomóc w jej wykryciu i leczeniu?
Lekarz, który zajmuje się leczeniem migren, określany jest jako migrenolog. Jest to jednak potoczny tytuł, ponieważ w Polsce nie istnieje specjalność lekarska, która koncentruje się tylko na leczeniu bólów głowy. Wobec tego migrenami zajmują się lekarze różnych specjalności.
Do jakiego lekarza warto udać się z migrenowym bólem głowy?
Najczęściej jako lekarz od migreny uznawany jest neurolog. Neurologia jest obszarem medycyny skupionym na chorobach układu nerwowego, dlatego lekarz o tej specjalności może również zajmować się bólami głowy.
Neurolodzy, którzy specjalizują się w migrenach, często określają się jako neurolodzy migrenolodzy.
U lekarza jak neurolog migrena może być zdiagnozowana, a następnie zaleci on leczenie. Lekarz może też polecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, które pozwalają na wykluczenie innych przyczyn dolegliwości.
Ponadto diagnozowaniem i leczeniem bólów głowy mogą również zajmować się anestezjolodzy oraz psychiatrzy.
Zdarza się, że lekarze różnych specjalności współpracują ze sobą w celu zdiagnozowania problemu pacjenta i dobrania dla niego odpowiedniej metody leczenia.
Czy lekarz rodzinny może leczyć migrenę?
Lekarz POZ – podstawowej opieki zdrowotnej, czyli inaczej lekarz rodzinny, również może zajmować się leczeniem migren.
Pacjenci z bólami głowy bardzo często najpierw zwracają się do swojego lekarza rodzinnego. Może on prowadzić leczenie migren, w tym przepisać leki stosowane w migrenowych bólach głowy.
Gdy lekarz POZ nie będzie mógł jednak pomóc pacjentowi, wtedy najczęściej kieruje go do specjalisty. Na przykład u pacjenta z migreną stwierdzą obecność zmian w mózgu w badaniu rezonansu magnetycznego głowy.
Pacjent doświadczający migren może również kontynuować leczenie rozpoczęte przez neurologa w gabinecie lekarza POZ. Wtedy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przepisuje mu leki wydawane na receptę zalecone przez neurologa.
Gdzie można skorzystać z pomocy lekarza od migren?
Wsparcie lekarzy zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem migren możliwe jest w wielu placówkach opieki zdrowotnej.
Pacjenci ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą skorzystać z wizyt finansowanych przez NFZ. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który wyda skierowanie do neurologa.
Leczeniem migren zajmują się również prywatni specjaliści. W tym przypadku uzyskanie skierowania nie jest konieczne.
Obecnie w Polsce funkcjonują też specjalne placówki medyczne, które specjalizują się w leczeniu bólów migrenowych. Takie placówki często określane są jako centrum, klinika leczenia migreny albo klinika leczenia bólu.
Oferują one kompleksowe wsparcie w ramach diagnostyki i leczenia migren prowadzone przez lekarzy z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie. W ich ofercie można znaleźć między innymi badania neuroobrazowe, fizjoterapię, zabiegi jak leczenie migren toksyną botulinową, neuroliza, neurostymulacja.
Jak wybrać dobrego specjalistę od migreny?
Przy wyborze odpowiedniego lekarza zajmującego się migrenami warto zwrócić uwagę na parę ważnych czynników. Czym powinien cechować się dobry specjalista od migreny?
1. Doświadczenie w leczeniu migren
Dobry lekarz od migreny powinien posiadać duże doświadczenie w zakresie jej diagnostyki i leczenia. Dzięki temu może on zapewnić swoim pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.
2. Opinie od pacjentów
Opinie na temat lekarzy można znaleźć dzisiaj w internecie. Wybierając lekarza zajmującego się leczeniem migren, warto zwrócić uwagę, czy jest on polecany przez pacjentów.
3. Oferta placówki medycznej
Placówki specjalizujące się w bólach głowy, na przykład klinika leczenia migreny, mogą zaoferować pacjentom dostęp do szerokiej gamy usług w ramach diagnostyki i leczenia. Wtedy niezbędne badania i zabiegi można wykonać w jednym miejscu.