Zmiany w mózgu przy migrenie

Wyjaśnienie powszechnych nieporozumień dotyczących zmian w mózgu w przebiegu migreny.  

Osoby cierpiące na ciężkie migreny czasami zastanawiają się, czy ich bóle głowy nie powodują trwałych zmian w mózgu. Okazuje się, że te osoby mają słuszne obawy. W badaniach rezonansu magnetycznego głowy u niektórych osób z migreną stwierdzono obecność zmian hiperintensywnych w istocie białej móżgu. Zmiany te przypominają nieme zawały mózgu czyli zmiany przypominające mikro udar ale nie dające objawów neurologicznych.  

Przetłumaczając to na prosty język, są to mikro zmiany w mózgu najprawdopodobniej będące konsekwencją zmian w mikrokrążeniu. Wiadomym jest fakt, iż migrena to choroba, u podłoża której leży nieprawidłowa “gra” naczynioruchowa na skutek między innymi deregulacji poziomu peptydów CGRP. Naczynia mózgowe w trakcie bólu migrenowego raz rozszerzają się, raz kurczą. Konsekwencją mogą być właśnie te zmiany w mikrokrążeniu.  

migrena oczna zmiany w mózgu

Zmiany w mózgu przy migrenie – zółta strzałka.

Kogo częściej dotyczą zmiany w mózgu przy migrenie 

Holendrzy przeprowadzili taką obserwacje w badaniu CAMERA. W ramach badania naukowcy porównali skany mózgu zdrowych osób i osób z migreną bez i z aurą.  Okazuje się, że częściej zmiany występowały u osób z częstymi i ciężkimi napadami bólu głowy oraz u osób z migreną z aurą.  

Dlaczego zmiany w mózgu w przy migrenie nie powinny Ciebie martwić? 

Wiele osób cierpiących na migrenę niepotrzebnie martwią się zmianami w mózgu w przebiegu migreny. Badanie CAMERA powtórzono po 9 latach u tych samych osób, aby sprawdzić, czy pojawiły się nowe zmiany oraz czy wpływają one na wyższe funkcje intelektualne. Na szczęście okazuje się, że liczba zmian pozostawała na zbliżonym poziomie a zmiany te w żaden sposób nie wpływają na zdolność poznawcze człowieka. Co równie ważne zmiany też nie były wynikiem inne choroby mózgu poza migreną.  

Co robić, jeżeli stwierdzono umie zmiany w mózgu a cierpię na migrenę? 

Koniecznie skonsultuj się z neurologiem. Specjalista musi wykluczyć czy zmiany te są wynikiem migreny i nie powinny Cię martwić, czy może są to objawy innej choroby. Jeżeli upewnicie się z lekarzem, że jest to typowy obraz migreny to kolejne badania obrazowe głowy nie są potrzebne. Potrzebne jest natomiast odpowiednie leczenie migreny, aby nie zatruwała życia. Migrena nie wpłynie na twoje zdrowie, ale może skutecznie utrudnić życie. Zachęcam do leczenia migreny online.  

Bibliografia:

Palm-Meinders, I. H., Koppen, H., Terwindt, G. M., Launer, L. J., Konishi, J., Moonen, J. M., Bakkers, J. T., Hofman, P. A., van Lew, B., Middelkoop, H. A., van Buchem, M. A., Ferrari, M. D., & Kruit, M. C. (2012). Structural brain changes in migraine. JAMA308(18), 1889–1897. https://doi.org/10.1001/jama.2012.14276

Sending
Ocena
0 (0 głos)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE