Drętwienie palców lewej ręki – dowiedz się, dlaczego odczuwasz mrowienie w palcach

Często pada pytanie o przyczyny drętwienia palców ręki lewej czy to prawej? Natomiast w rzeczywistości nie ma to absolutnie żadnego znaczenia czy jest to lewa czy prawa ręka. Jedynie w przypadku ręki dominującej można myśleć że ręka która więcej pracujemy może częściej boleć, drętwieć czy na przykład mrowić.

Drętwienie palców lewej ręki – co robić w takiej sytuacji?

Natomiast przyczyny drętwienia rąk są bardzo różne, zaczynając od bardzo niebezpiecznych jak na przykład stwardnienie rozsiane do najczęściej błahych jak spanie w niewłaściwej pozycji ciała. Aby łatwo rozróżnić niebezpieczne dla zdrowia choroby od tych dość powszechnych i łagodniejszych ważne jest zaobserwować u siebie czy drętwieje cała kończyna górna czy też tylko jej część na przykład tylko palce lewej ręki.

Niebezpieczne choroby mózgu czy rdzenia kręgowego będą dawać objawy drętwienia całej ręki od barku do palców a najczęściej dodatkowo będzie drętwieć cała kończyna dolna i/lub twarz. W takich sytuacjach należy jak najpilniej zgłosić się do szpitala.

W przypadku kiedy drętwieje tylko cześć kończyny jak na przykład palce lewej ręki to  przyczyna takiego problemu jest związana z uszkodzeniem nerwów i można to leczyć.

Drętwienie jest zawsze objawem podrażnienia struktur nerwowych. Analizując drętwienie palców lewej ręki spokojnie należy przypomnieć sobie anatomie układu nerwowego.

Jeżeli drętwieją palec piąty i czwarty to musimy zbadać nerw łokciowy czy nie jest gdzieś uciskany. Najczęściej nerw łokciowy uciskany jest w rowku nerwu łokciowego. Będzie wtedy towarzyszył ból okolicy łokcia a przy naciskani drugą ręką okolicy rowka drętwienie palców lewej ręki nasili się znacznie.

Jeżeli drętwieje palec pierwszy, drugi lub trzeci albo wszystkie trzy to musimy zbadań nerw pośrodkowy czy nie jest uciśnięty. Najczęściej nerw pośrodkowy jest uciśnięty w nadgarstku |(zespół cieśni nadgarstka). Będzie wtedy towarzyszył ból okolicy nadgarstka a przy naciskaniu drugą ręką wewnętrznej strony nadgarstka (objaw tinela lub objaw phalena) nasili się znacznie drętwienie.

Natomiast jeżeli drętwienie palców ma inny rozkład niż wyżej opisany na przykład drętwieje palec trzeci, czwarty i piąty to anatomicznie unerwienie wskazuje na problem z kręgosłupem szyjnym. Dodatkowo powinien towarzyszyć temu ból okolicy szyi oraz podczas odginania szyji do tyłu powinno nasilić się drętwienie palców oraz ból.

Czy martwić się drętwieniem palców lewej ręki? Co robić w takiej sytuacji?

Odpowiedź jest prosta – i tak i nie.

Z pewnością samo drętwienie palców nawet z towarzyszącym  bólem nie jest sytuacją
bardzo niepokojącą lekarza. Najczęściej wskazuje na ucisk nerwów który da się leczyć. Natomiast nie przeprowadzanie badań (badanie EMG i ENG) i nie podjęcie leczenia przyczyny jest oczywistym błędem i może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwów. W takich przypadkach kolejnym objawem będzie osłabienie siły mięśni unerwianych przez nerw, zaniku czucia, a na końcu zaniku mięśni.
Oczywiście wszystko będzie rozgrywać się w przeciągu kilku tygodni lub raczej
miesięcy. Proszę nie bagatelizować takich objawów ale też nie wpadać w przesadną panike. 

Sending
Ocena
3,5 (4 głosów)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE