Test Phalena i Tinela

Test Phalena i Tinnela to testy diagnostyczne w kierunku zespołu cieśni nadgarstka. Testy te są obowiązkowym elementem podczas wizyty u lekarza. Oba testy należą do tzw testów prowokacyjnych. Oznacza to iż, drażni się nerw w miejscu jego uszkodzenia co wywołuje objawy zespołu cieśni nadgarstka (ważniejsze jest występowanie drętwienia i mrowienia niż ból).

Pozytywny wynik testu Phalena lub Tinnela dają duże prawdopodobieństwo występowania zespołu cieśni nadgarstka (60-70%). Po przeprowadzeniu tych testów zawęża się rozpoznanie i pacjent kierowany jest na badanie przewodnictwa nerwowego (potocznie EMG) w celu potwierdzenia podejrzenia i ustalenia stopnia uszkodzenia nerwu pośrodkowego.

Jak wykonać testy prowokacyjne:

Po lewej test Tinnela po prawej test Phalena

Test Tinela dłoń w stabilnym ułożeniu np. na stole. Lekko opukać po stronie wew. nadgarstka, miejsca w którym przebiega nerw pośrodkowy. Odczucie bólu lub promieniującego mrowienia jest wynikiem dodatnim testu.

Test Phalena polega na maksymalnym zgięciu nadgarstka (pod kątem 90°) w pozycji dłoniowej i połączeniu rąk częścią grzbietową. Pozycję należy utrzymać min. 60 sek. Objawem dodatnim testu będzie pojawienie się po tym czasie mrowienia, promieniującego w kierunku ramienia.

Odwrócony test Phalena dłonie należy połączyć stroną wewnętrzną (jak do modlitwy). Przedramiona ustawić w linii prostej, z łokciami na zewnątrz. Nadgarstki w zgięciu grzbietowym pod kątem 90°. Jeżeli po upływie 60 sek. pojawią się objawy test potwierdza zespół cieśni nadgarstka.

Test Durkana ucisnąć po wew. str. nadgarstka, miejsce między ścięgnami kciuka, powyżej nerwu pośrodkowego. Czas ucisku 30-60 sek. Dłoń powinna być luźno oparta o podłoże. Pozytywny wynik testu dają odczucie mrowienia i drętwienia.