Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie palców w nocy Co się dzieje gry ręka w nocy nie daje spać?

Drętwienie ręki podczas snu jest najczęściej objawem ucisku struktur nerwowych. Drętwieniu może towarzyszyć mrowienie i ból ręki oraz może dotyczyć różnych części ciała od drętwienia palców, dłoni, przedramienia czy ramienia. Całokształt zgłaszanych objawów i ich rozkład plus testy prowokacyjne (które można wykonać samodzielnie) pomagają z dużym prawdopodobieństwem wskazać istniejący problem.

Po przeczytaniu tego tekstu z będziecie wiedzieli z czym macie do czynienia.

Na początek nakreślę z jakimi przyczynami mamy do czynienia i dlaczego. W godzinach nocnych przyjmujemy przez dłuższy czas różne pozycje ciała często niezbyt naturalne tak więc nerwy które leżą blisko twardych struktur (kości, stawy, więzadła) ulegają przygnieceniu przez dłuższy czas. W zdecydowanej większości przypadków możemy tu mówić o kilku przyczynach tj. ucisk korzeni rdzeniowych kręgosłupa szyjnego, ucisk struktur splotu ramiennego, ucisk nerwu łokciowego oraz zespołu cieśni nadgarstka czyli ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. 

Wydaje się że przyczyn nie jest dużo ale często zapomina się o nich i zgania się wszystko na bóle kręgosłupa.

Rysunek 1 - czuciowe unerwienie korzeni szyjnych

Drętwienie rąk w nocy

Zacznijmy od góry a więc kręgosłupa szyjnego. Drętwienie i mrowienie ręki w nocny powinno obejmować dermatomy (Rysunek 1) a więc zakres unerwienia uciskanego korzenia lub korzeni rdzeniowych kręgosłupa szyjnego. Najczęściej będzie drętwieć ramie, przedramię i ręka. Drętwieć może ręka lewa i prawa jednocześnie. Ból natomiast jest ograniczony do kręgosłupa szyjnego i może promieniować do barku, rzadziej do całej kończyny. Co ważne ból kręgosłupa szyjnego nasila się przy ruchu szyi szczególnie przy odgięciu szyi ku tyłowi.

Kolejną przyczyną drętwienia ręki i palców w nocy może być zespół górnego otworu klatki piersiowej. Jakkolwiek jest to niezmiernie rzadka przyczyna mrowienia i drętwienia ręki lewej czy prawej. Z drugiej strony często przeoczana. Drętwienie jest nie charakterystyczne gdyż różne struktury mogą być uciśnięte. Co jest charakterystyczne to objawy w postaci bólu i drętwienia ręki można sprowokować podnosząc rękę ponad głowę co doprowadza do ucisku struktur okolicy górnego otworu klatki piersiowej. Co więcej podczas tego manewru dochodzi do ucisku tętnic i żył i tym samym spowoduje to zblednięcie lub zsinienie ręki (żaden inny zespół uciskowy nie powinien dawać takich objawów).

Zespół cieśni nadgarstka jest zdecydowanie najczęstsza po zespole bólowym kręgosłupa szyjnego, przyczyną drętwienia rąk. Należy również podkreślić iż drętwienie palców podczas sny lub nad ranem jest najbardziej charakterystyczne własnie dla zespołu cieśni nadgarstka. Drętwienie najczęściej dotyczy kciuka i 3 następnych palców najrzadziej jest to palec mały. Odczucia w zakresie palców mogą być różne od drętwienie, mrowienia, uczucia opuchnięcia itd. Drętwieniu rąk również towarzyszy ból nadgarstka promieniujący do przedramienia lub nawet ramienia. Objawy można wywołać prostymi testami  nazywanymi próbą Tinnela i Phalena. Najodpowiedniejszy badaniem ustalającym ostatecznie rozpoznanie jest badanie EMG. W kontekście postępowania pacjent z zespołem cieśni nadgarstka zaleca się stosowanie ortez lub stabilizatorów na nadgarstek na noc oraz unikanie pozycji na boku.

Ucisk nerwu łokciowego odwrotnie jak w przypadku cieśni nadgarstka daje charakterystyczne drętwienie głównie palca małego plus palca serdecznego. Nerw łokciowy może być uciśnięty w nadgarstku lub łokciu. W przypadku ucisku w nadgarstku (kanał Guyona) objawy mrowienia, drętwienia i bólu będą ograniczone do dłoni i nadgarstka. W przypadku ucisku nerwu łokciowego w jego rowku w stawie łokciowym objawy obejmą dodatkowo przedramię. Podobnie jak w ciasnocie nerwu pośrodkowego objawy można wywołać naciskając nerwu w miejscu jego uszkodzenia np rowek nerwu łokciowego. W tym przypadku rówież badanie EMG jest wystarczającym do ustalenia rozpoznania. W czasie snu powinno się unikać pozycji na boku i zgięcia kończyn w stawie łokciowym.

Warto pamiętać że sam nerw może mieć zmienioną strukturę przez różne choroby a tym samym może łatwo ulegać uszkodzeniu. Takie choroby jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy niedobór witamin szczególnie mocno wpływają na strukturę nerwu. Koniecznie zalecam, gdy mamy do czynienia z drętwieniem ręki w nocy należy przeprowadzić takie badania, wymaga to tylko krótkiej wizyty w laboratorium, pobrania krwi a leczenie omawianych objawów może okazać się łatwiejsze, gdyż często można uniknąć inwazyjnych metod leczenia jak np. zabieg operacyjny. Również zespół cieśni nadgarstka w przebiegu ciąży najczęściej wynika ze zwiększonej objętości tkanek w wyniku zmian hormonalnych a nie z powodu zmienionego kanału nadgarstka. W tych przypadkach na szczęście, najczęściej wszystkie objawy znikają tuż po porodzie. Na końcu należy zaznaczyć iż czasem objawy mrowienia i drętwienia ręki lewej czy prawej mogą nie pasować do żadnego z opisywanych przyczyn. Najprawdopodobniej w takich przypadkach mamy do czynienia z zespołem podwójnego uszkodzenia a więc uszkodzenia w dwóch miejscach np cieśn nadgarstka i ból kręgosłupa. Nie jest to rzadka sytuacja.
Na końcu muszę podkreślić że każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem. Gdyż każdy ucisku struktur nerwowych może prowadzić do poważnych konsekwencji i lekarz specjalista powinien podjąć decyzje co do dalszego leczenia.