DRĘTWIENIE RĄK W NOCY. CZY TO OBJAW POWAŻNEJ CHOROBY?

Zdjęcie czarno-białe ręki na łóżku.

Drętwienie rąk w nocy jest najczęściej objawem ucisku struktur nerwowych. Drętwieniu często towarzyszy mrowienie, oraz ból ręki, przedramienia, czy ramienia. Bardzo często podczas snu, kończyny górne ułożone są w nienaturalny sposób. W związku z tym, nerwy leżące blisko struktur twardych (kości, stawy, więzadła) ulegają przygnieceniu przez dłuższy czas.
Zespół uciskowy może być ulokowany w różnych miejscach, dlatego drętwienie rąk w nocy może mieć różne przyczyny. Mówimy tu o ucisku korzeni rdzeniowych kręgosłupa szyjnego, ucisku struktur splotu ramiennego, ucisku nerwu łokciowego lub ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie rąk w nocy i charakterystyczne objawy ucisku.

Ucisk korzeni rdzeniowych kręgosłupa szyjnego.

Zacznijmy od góry a więc kręgosłupa szyjnego. Mrowienie i drętwienie rąk w nocny, powinno obejmować zakres unerwienia (dermatomy), korzenia lub korzeni rdzeniowych kręgosłupa szyjnego. Najczęściej będzie drętwieć ramie, przedramię i ręka. Drętwieć może ręka lewa i prawa jednocześnie. Ból natomiast jest ograniczony do kręgosłupa szyjnego i może promieniować do barku, rzadziej do całej kończyny. Godne uwagi jest, że ból kręgosłupa szyjnego nasila się przy ruchu szyi, szczególnie przy odgięciu szyi ku tyłowi.

Ucisk struktur splotu ramiennego.

Prawy splot ramienny.

Prawy splot ramienny.
Henry Vandyke Carter – Henry Gray
(1918) Anatomia ludzkiego ciała

Opis grafiki: Prawy splot ramienny z krótkimi gałęziami, oglądany z przodu. Mięśnie mostka i mięśnia trapezowego zostały całkowicie usunięte, Omohyoid i Subclavius ​​zostały częściowo usunięte; kawałek został wycięty z obojczyka; mięśnie piersiowe zostały nacięte i odbite.

Kolejną przyczyną drętwienia rąk w nocy, może być zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS). Dochodzi tu do ucisku na struktury nerwowe i naczynia krwionośne, dlatego objawy mogą być różnorodne. Co jest charakterystyczne, to że objawy w postaci bólu i drętwienia rąk, można sprowokować unosząc ręce powyżej głowy. Ze względu na fakt, że składowymi tzw. pęczka naczyniowo -nerwowego są tętnica i żyły, może wystąpić zblednięcie lub zasinienie ręki. Żaden inny zespół uciskowy nie powinien dawać takich objawów.

Zespół ucisku nerwu łokciowego i nerwu pośrodkowego.

Drętwienie rąk w nocy wywołuje również ucisk nerwu łokciowego. Nerw łokciowy może być uciśnięty w nadgarstku lub łokciu. W przypadku ucisku w nadgarstku (kanał Guyona) objawy mrowienia, drętwienia i bólu będą ograniczone do dłoni i nadgarstka. Charakterystyczne jest drętwienie palców małego i serdecznego. W przypadku ucisku nerwu łokciowego w jego rowku, w stawie łokciowym objawy obejmą dodatkowo przedramię. Podobnie jak w ciasnocie nerwu pośrodkowego objawy można wywołać naciskając nerwu w miejscu jego uszkodzenia np rowek nerwu łokciowego. Miarodajnym badaniem diagnozującym to schorzenie, jest badanie EMG. W czasie snu powinno się unikać pozycji na boku i zgięcia kończyn w stawie łokciowym.

Charakterystyczne drętwienie rąk w nocy, obserwuje się podczas ucisku na nerw pośrodkowy. Ma to miejsce w zespole cieśni nadgarstka, bardzo częstej neuropatii kończyn górnych.W przeciwieństwie do ucisku na nerw łokciowy, drętwieją kciuk, palce wskazujący, środkowy i część serdecznego. Ból obejmuje nadgarstek i promieniuje w kierunku przedramienia oraz ramienia. Przyczynę drętwienia rąk w nocy spowodowaną cieśnią nadgarstka mogą zdiagnozować testy prowokacyjne. Test Tinela i test Phalena, to proste testy które można wykonać samodzielnie.

Diagnozowanie drętwienia rąk w nocy.

Test Tinela – Objaw Tinela-Hoffmana.

Jak wykonać test Tinela – Diagnostyka zespołu cieśni kanału nadgarstka. Badanie neurologiczne wykorzystywane w diagnozowaniu zespołu cieśni nadgarstka i zespole kanału łokciowego. Objaw drętwienia, to reakcja pozbawionego osłonki mielinowej nerwu, w wyniku jego opukiwania.

Test Phaena – Próba Phalena.

Jak wykonać test Phalena – Diagnostyka zespołu cieśni kanału nadgarstka. Badanie wskazuje na zespół cieśni nadgarstka. Podczas testu dochodzi do zmiany średnicy kanału nadgarstka i wzrostu ciśnienia wewnątrz. Objawami jest mrowienie promieniujące w kierunku ramienia.

Badanie EMG (Elektromiografia)

Jak wykonać badanie EMG. Jest to badanie wykonujące pomiar przewodzenia impulsów w nerwach i oceniające ich aktywność. Precyzyjnie pozwala ustalić jaki nerw został uciśnięty i na jakim poziomie. Z jego pomocą wykonuje się diagnostykę zmian uciskowych w splocie ramiennym lub zmian uciskowych korzeni nerwowych. Badanie EMG jest podstawowym badaniem diagnozującym wiele neuropatii.

Inne badania w diagnostyce drętwienia rąk w nocy.

Diagnostyka drętwienia rąk w nocy obejmuje min. badanie Rtg, USG, tomografie komputerową. Warto pamiętać, że sam nerw może mieć zmienioną strukturę przez różne choroby, a tym samym może łatwo ulegać uszkodzeniu. Choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy niedobór witamin szczególnie mocno wpływają na jego zmiany. W związku z tym wykonuje się również szereg badań laboratoryjnych ogólnych i kierunkowych.

Reasumując drętwienie rąk w nocy może mieć wiele przyczyn. Problemem staje się to w momencie, gdy objawy występują często lub się nasilają. Faktem jest, że każdy ucisk struktur nerwowych, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jednak decyzja o zdiagnozowaniu i leczeniu zawsze należy do pacjenta.

Jeśli postanowisz to zrobić


Pracownia badań EMG Lublin.