Neurologia, neurolog i układ nerwowy

Czy wiedziałeś że układ nerwowy to bardzo złożony system wyspecjalizowanych komórek?

Odbiera bodźce z otoczenia i na ich podstawie steruje organizmem. Decyduje o samoregulacji procesów biologicznych, czyli o homeostazie. Układ nerwowy jest odpowiedzialny za takie stany jak emocje czy sen. Jego schorzenia bada neurologia, a leczy neurolog, ale o tym przeczytasz dalej we wpisie.

Trzeba wiedzieć, że z mózgu samego płyną nasze przyjemności, radość, śmiech, wesołość, a także nasze smutki, ból, żałość i łzy. Hipokrates


Neurologia zaczęła się rozwijać już w okresie renesansu, ale dopiero w XIX wieku stała się oddzielną dziedziną medycyny. XXI wiek przyniósł wzrost badań nad chorobami neurologicznymi, lepszą ich diagnostykę i wprowadzenie do praktyki klinicznej, nowych metod terapii. Wiemy już dzisiaj, że udarowi mózgu można zapobiegać.

Stosując odpowiednie zabiegi czy leczenie farmakologiczne, jesteśmy w stanie wyleczyć niektóre guzy mózgu, czy kontrolować padaczkę. Jest to możliwe ponieważ, coraz lepiej poznajemy przyczynę chorób układu nerwowego. Niestety, rozwoju wielu chorób neurologicznych nie można powstrzymać, ale można znacznie spowolnić.


Odpowiedni lek czy rehabilitacja łagodzi objawy, wydłuża czas normalnego funkcjonowania i sprawia, że jakość życia pacjentów jest lepsza. Przykładem jest stosowanie leków, podnoszących poziom odpowiednich neuroprzekaźników.

W związku z tym, przed naukowcami w XXI wieku, neurologia postawiła wiele wyzwań. Jednym z nich jest znalezienie właściwego leczenia, które ochroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem i utrzyma je w optymalnym stanie (neuroprotekcja). Innym jest znalezienie przyczyn, najważniejszych chorób neurologicznych, oraz wyjaśnienie istoty neurodegeneracji (utraty komórek nerwowych)

Neurologia, neurolog i układ nerwowy
Neurologia, neurolog i układ nerwowy

Jak widać układ nerwowy to skomplikowany twór, dlatego neurologia należy do trudniejszych dziedzin medycyny. Lekarz neurolog dysponując coraz lepszymi narzędziami diagnostycznymi, może skuteczniej leczyć. Jednak bardzo wiele zależy od pacjenta i czasu w jakim trafi on do jego gabinetu. Dlatego nie należy lekceważyć najmniejszych niepokojących objawów.

Sending
Ocena
0 (0 głos)
Udostępnij post:

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Edyta Pustuł

Autorka bloga "Awanturnica", pełnego porad jak stosować prawo na co dzień.