Znani ludzie chorzy na miastenię

Znani ludzie chorzy na miastenię

Znani ludzie chorzy na miastenię – czy wiesz, że według historyków Mona Lisa, modelka najpopularniejszego obrazu Leonarda da Vinci, chorowała na miastenię? Jej opadające powieki i uśmiech bez unoszenia kącików ust to jedne z pierwszych objawów, jakie występują u osób z tą chorobą. Poznaj innych znanych ludzi z miastenią.

Arystoteles Onassis

Ten grecki magnat zaliczał się do najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi swoich czasów. Był drugim mężem Jackie Kennedy i jedyną prawdziwą miłością Marii Callas. 

Nie wiadomo wiele o jego batalii z miastenią. Istnieją doniesienia o tym, że jednocześnie chorował na miastenię i grypę, co stanowi bardzo ryzykowną kombinację. Jednakże jako jego przyczynę śmierci w wieku 69 lat wskazuje się problemy oddechowe. To potwierdzałoby przypuszczenie, że chorował na miastenię.

James Carter

Ten amerykański atleta i mistrz olimpijski z 2005 roku nie zawsze był 15. najszybszym człowiekiem na świecie. Chociaż zaczął trenować w bardzo młodym wieku, miastenia pojawiła się równie wcześnie. Zdiagnozowany w wieku 12 lat, James nie mógł dalej trenować. Nie był w stanie biegać, chodzić czy wykonywać innych codziennych czynności.

Po tym, jak lekarze znaleźli guz na jego grasicy, został on usunięty wraz z całym organem. Tak zwana tymektomia sprawiła, że stan Jamesa Cartera znacząco się poprawił. Dziś uważa się, że tymektomia może być korzystna również dla pacjentów bez guzów. Ostatnie badania wskazują, że operacja poprawia rokowania i spowalnia rozwój choroby. Obecnie James Carter jest w remisji.

Chcielibyśmy zaoferować Ci pomoc w radzeniu sobie z miastenią. Wypełnij krótki formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić, jak możemy Cię wesprzeć.

  Znani ludzie chorzy na miastenie ciąg dalszy….Suzanne Rogers

  Ta amerykańska aktorka znana jest z telenoweli “Days of Our Lives”. Polscy widzowie mogą kojarzyć ją z roli Molly w “Domku na prerii” czy Lydii w “Nieustraszonym” ze znanym ze “Słonecznego Patrolu” Davidem Hasselhoffem. 

  Suzanne otrzymała diagnozę miastenii w wieku 39 lat. Choroba znacząco wpłynęła na jej mięśnie twarzy, co stanowiło jeden z gorszych objawów dla kogoś wykonującego zawód aktora. Suzanne otrzymała lek, po którym poczuła się jeszcze gorzej. Jej mimika się zmieniła, poza tym wypadały jej włosy. W wyniku tego po 11 latach grania w telenoweli aktorka wzięła rok przerwy, aby dojść do siebie. 

  Kiedy powróciła do pracy, wyglądała inaczej – miastenia zmieniła jej wygląd. Nie mogąc już dłużej tego ukrywać, Suzanne nakłoniła producentów telenoweli do wpisania miastenii w jej rolę. Granie postaci z tą chorobą pomogło zwiększyć świadomość na temat jej istnienia. Od 1995 roku Suzanne jest w remisji, czyli wolna od objawów. W 2023 roku obchodziła 50-lecie roli, jako najdłużej grająca aktorka w całym serialu.

  Christopher Robin

  To syn słynnego pisarza A.A. Milne, autora “Kubusia Puchatka”. Stanowił inspirację do stworzenia postaci Krzysia, czyli jedynego ludzkiego przyjaciela misia żyjącego w Stumilowym Lesie. Christopher Robin studiował literaturę angielską, po tym jak nie przeszedł testów medycznych i nie mógł aktywnie uczestniczyć w II Wojnie Światowej. Nie jest do końca pewne, czy chorował na miastenię od młodości. Wiadomo jednak, że żył z nią przez wiele lat. Ostatecznie zmarł śmiercią naturalną we śnie w wieku 75 lat.

  Sending
  Ocena
  5 (1 głos)
  Udostępnij post:

  Dodaj komentarz

  Dr n. med. Sebastian Szklener

  Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE