Domowe sposoby, suplementy i zioła na migrene
Migrenowe bóle głowy najlepiej leczyć pod okiem specjalisty. Istnieje jednak szeroka gama domowych sposobów na migrenę, które pozwalają na uzyskanie ulgi w dolegliwościach. Najpopularniejsze są zioła na migrene ale też różne suplementy. Jakie z nich dają dobre efekty?
Czym jest migrena?
Migrena jest rodzajem bólu głowy o nasilonym charakterze, zwykle pulsującym i jednostronnym, któremu towarzyszą dodatkowe objawy.
W przebiegu migren dochodzi często do:
– Zawrotów głowy,
– Nudności,
– Wymiotów,
– Światłowstrętu,
– Nietolerancji hałasów,
– Wrażliwości na zapachy,
– Zaburzeń widzenia,
– Drgawek,
– Niedowładów,
– Trudności z mową.
Ataki migren trwają najczęściej 4-72 godziny i mają charakter nawracający. Mogą pojawiać się raz lub kilka razy w tygodniu albo rzadziej z różnym nasileniem i zwykle towarzyszą chorym przez większość życia.
Kiedy stosować domowe metody leczenia migren?
Migrena jest chorobą przewlekłą o złożonym charakterze, której mechanizmy powstawania nie zostały do końca poznane. To powoduje, że jej leczenie nie jest łatwe.
W przypadkach migrenowych bólów głowy zaleca się przede wszystkim korzystanie z leków zapisanych przez lekarza. Są jednak sytuacje, gdy sięgnięcie po nie jest niemożliwe lub pacjent nie chce ich stosować.
Naturalne sposoby na migrenę używane są głównie przez osoby, które chcą ograniczyć regularne korzystanie z leków, ponieważ obawiają się ich skutków ubocznych.
U kobiet ciężarnych z migreną leczenie domowe również jest bardzo popularne. W trakcie ciąży stosowanie wielu preparatów na migrenę jest niewskazane, ponieważ mogłyby one spowodować wady płodu, poronienie czy przedwczesny poród. Stosując metody domowe, można uzyskać lepsze samopoczucie bez sięgania po leki.
Dodatkowo domowe metody leczenia migren mogą być stosowane w profilaktyce, aby zapobiegać atakom bólowym.
Domowe sposoby leczenia migreny – zioła na migrene, suplementy i dieta.
Domowe metody stosowane w leczeniu migrenowych bólów głowy to nie tylko tabletki przeciwbólowe bez recepty, ale też zioła oraz suplementy diety. Jakie z nich mogą pomóc w tej dolegliwości?
Wrotycz maruna, złocień maruna, ang. feverfew (Tanacetum parthenium)
To kwiat zaliczany do astrowatych, który występuje naturalnie w basenie Morza Śródziemnego. Uprawiany jest jako roślina ozdobna i lecznicza.
Według metaanalizy (A Critical Approach to Evaluating Clinical Efficacy, Adverse Events and Drug Interactions of Herbal Remedies) wrotycz maruna pomaga zapobiegać migrenowym bólom głowy. Za takie działanie ma odpowiadać lakton seskwiterpenowy partenolid. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, rozkurczające, a także zmniejsza wydzielanie serotoniny i histaminy.
Zalecane jest regularne stosowanie tego zioła na migrenę, ponieważ tylko wtedy może ono zmniejszyć częstotliwość występowania tej dolegliwości.
Lepiężnik różowy, ang. butterbur (Petasites hybridus)
To także roślina zaliczana do astrowatych, która występuje w wielu krajach Europy. Dziko rośnie również w Polsce, a jej największe skupiska można zobaczyć w Karpatach, zwłaszcza na obszarach nadrzecznych, w wąwozach.
Lepiężnik wykazuje działanie przeciwzapalne, wykrztuśne. Używany jest w dolegliwościach układu trawiennego, moczowego, stanach zapalnych stawów, dnie moczanowej. Również pojawiają się doniesienia na temat jego efektywności w leczeniu migreny.
Na bazie ekstraktu z lepiężnika różowego powstał preparat Petadolex, który używany jest w leczeniu bólów głowy i migren. Ma on wspierać prawidłowe krążenie krwi i rozluźniać naczynia krwionośne znajdujące się w mózgu.
Zażywanie preparatów z lepiężnikiem różowym w formie suplementów lub jako herbata na migrenę ma pomagać w zapobieganiu dolegliwości.
Medyczna marihuana z mojego własnego doświadczenia znajduje zastosowanie w poszczególnych przypadkach. Jest to zawsze do rozważenia w każdym przypadku.
Magnez
To bardzo ważny pierwiastek dla każdego człowieka, który spełnia szereg funkcji. Wspomaga on również działanie układu nerwowego.
W badaniach wykazano, że u osób z migrenami częściej dochodzi do niedoborów magnezu, stąd też pojawiło się przypuszczenie, że może on zmniejszać ryzyko tych bólów głowy.
Stosowanie suplementów diety z magnezem ma zmniejszać częstotliwość i nasilenie migrenowych bólów głowy. Najlepsze efekty w badaniach osiągnięto u osób z ostrymi atakami migreny z aurą oraz z migreną miesiączkową.
Ryboflawina
Witamina B2, czyli ryboflawina jest jedną z witamin z grupy B, która wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego.
W badaniu nad stosowaniem ryboflawiny w leczeniu migren (High-dose riboflavin treatment is efficacious in migraine prophylaxis: an open study in a tertiary care centre) uzyskano obiecujące wyniki. U 59% pacjentów biorących udział w badaniu zauważono zredukowanie częstotliwości ataków migreny.
Melatonina
Jest ona hormonem produkowanym w szyszynce, który koordynuje zegar biologiczny człowieka, w tym sen i czuwanie.
Wykazano, że melatonina jest powiązana z migrenami, natomiast nie odkryto dokładnie, jaka łączy je zależność. Dotychczas prowadzone badania nad zastosowaniem melatoniny w terapii migren nie dały jednak jednoznacznych wyników, przy czym pozytywne efekty uzyskano u części pacjentów.
Inne metody, które mogą pomóc na migrenę:
– Masaż na migreny,
– Akupresura,
– Zdrowa dieta bez produktów wyzwalających migrenę jak sery dojrzewające, czerwone wino, glutaminian sodu, kawa, czekolada, kakao,
– Prawidłowa higiena snu,
– Redukcja stresu,
– Unikanie hałasów i jasno oświetlonych przestrzeni.
Domowe metody na migreny – o czym warto pamiętać?
Osoby przewlekle chore, stosujące leki i kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ziół na migrene i suplementów.
W przypadku choroby jak migrena leczenie niekonwencjonalne nie powinno jednak zastępować wizyty u lekarza specjalisty. Gdy dolegliwości powtarzają się, są nasilone, najlepiej skorzystać z fachowego wsparcia.
Bibliografia:
“Natural” or Alternative Medications for Migraine Prevention. Case History Submitted by Randolph W. Evans, MD. Expert Opinion Submitted by Frederick R. Taylor, MD