Próba miasteniczna

Co to jest próba miasteniczna? 

Jest to test pozwalający stwierdzić, czy chorujemy na miastenie rzekomoporaźną.  Dodatnia próba miasteniczna oznacza, że chorujemy na miastenie. Oczywiście tylko w przypadku, gdy mamy charakterystyczne dla tej choroby objawy. Typowe objawy miastenii rzekomoporaźnej to męczliwość mięśni (występujące po wysiłku opadanie powiek, dwojenie widzenia, bełkotliwa mowa, trudności z gryzieniem, duszność, opadanie ramion, opadanie głowy, trudności przy wstawaniu z krzesła itd.). Ujemna próba miasteniczna niestety nie wyklucza miastenii. Powinniśmy w przypadku ujemnej próby miastenicznej przeprowadzić inne badania na miastenie. Próba nużliwości jest ujemna u większości chorych na miastenie oczną (70 – 90 % chorych ma prawidłowe parametry elektrofizjologiczne w próbie miastenicznej). Rzadziej jest ujemna w miastenii uogólnionej od 20 do 60% chorych. Dlatego osobiście zalecam w początkowym okresie choroby diagnozować się w pierwszej kolejności za pomocą przeciwciał stwierdzanych we krwi.  Przeciwciała są obecne u 80-90% chorych.  

Jak wygląda próba miasteniczną? Na czym polega próba miasteniczna? 

Próba miasteniczna jest elementem badania EMG i przewodnictwa nerwowego. Badanie zaczyna się od naklejenia elektrod rejestrujących na mięśniach (zwykłe przylepce). Następnie przy użyciu stymulatora, drażni się prądem nerw, który zaopatruje mięsień, na którym jest przylepiec. W próbie nużliwości stosuje się serie bodźców (“kopnięć prądem”). Zwykle od 5 do 10. Na początku bodźce są rzadkie. Jeżeli to nie daje wyniku dodatniego to zwiększamy częstotliwość bodźców.  

Zwykle zaczynamy od badania ręki, aby zaznajomić pacjenta z badaniem.   Miastenia najrzadziej daje zmiany w mięśniach ręki. Potem badany mięśnie leżące najbliżej osi ciała. Najczęściej zmiany dotyczą mięśni dobrze ocieplonych, a więc położonych najbliżej osi ciała.  

na czym polega próba miasteiczna

Charakterystyczny spadek potencjału w dodatniej próbie nużliwości.

Czy próba miasteniczna boli? 

Często pacjent wchodząc do pracowni emg jest przerażony, że badanie będzie bolesne. Mam tutaj dla Ciebie dwie wiadomości, dobrą i zła. Dobra to ta, że samo badanie emg i przewodnictwa nerwowego nie jest bolesne. Jest czasami lekko nieprzyjemne. Zła wiadomość jest niestety taka, że próba miasteniczna (jako jedyna z elementów badania elektrofizjologicznego) dotycząca mięśni leżących najbliżej osi ciała jest okropna.  Dla pocieszenia napisze, że mi jest równie nieprzyjemnie podczas wykonywanie badania. Jako lekarz bardzo nie lubię tej próby wykonywać, przykładam dużo staranności, aby było jak najmniej nieprzyjemnie. Najbardziej irytuje mnie fakt zaczynania diagnostyki od tej próby przez niektórych lekarzy. Oszczędź to sobie i wykonaj najpierw badanie przeciwciał przeciw receptorom acetylocholiny i anty MUSK. Jeżeli tam nic nie wyjdzie to wtedy przyjdź na badanie. Oczywiście dla co drugiej osoby to badanie to “pikuś” ale nie dla pozostałej połowy.  

Jak przygotować sie do tego testu? 

Nie trzeba się szczególnie do tego badania przygotowywać. Pamiętajmy jedynie o podstawowych zasadach przygotowania do badań w pracowni EMG Z dodatkowych informacji, należy wiedzieć że powinniśmy przerwać leczenie Mestinonem lub Metylazą na kilka godzin przed badaniem.  

Cena? 

Cena próby miastenicznej wacha się w granicach od 200 do 300 złoty. Aktualny cennik w mojej pracowni.  

Sending
Ocena
3,5 (4 głosów)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE