Najnowsze leki na migrenę – zastrzyki 2023

Najnowsze leki na migrenę (zastrzyki na migrene) dają możliwość życia bez bólu głowy. Jeżeli masz już dość ciągłych migren, niekończących się wymiotów w czasie bólu głowy, i innych przykrych doświadczeń związanych z migreną, to jest na to skuteczny lek – antagonista CGRP.  

Leczenie migreny przy użyciu inhibitorów CGRP to nowy rodzaj leczenia, zmieniający zasady gry w terapii migreny. Nowe leki blokują białko zwane peptydem, związane z genem kalcytoniny (CGRP). Białko CGRP odgrywa kluczową role w patofizjologii migrenowego bólu głowy.  

Skąd to wszystko wiemy? Skuteczne leczenie migreny

Najpierw odkryto, że osoby z migreną mają wyższy poziom białka CGRP w porównaniu do osób zupełnie zdrowych. Dalej porównano poziom tego białka u osób z rzadkimi migrenami z osobami, u których występował bardzo częsty migrenowy ból głowy, i zauważono zależność. Co więcej, podjęto próby stymulacji białka CGRP, doprowadzając do wywołania migreny, która trwała dłużej niż zwykle. Natomiast odwroty efekt miały właśnie cząsteczki hamujące aktywność białka CGRP.  Dlatego też, antagonista CGRP to skuteczny lek na migrenę

Czym właściwie jest białko CGRP? 

CGRP to białko uwalniane przez zakończenia nerwowe, na przykład na skutek stresu lub innych bardzo różnych bodźców (podobnie jak z atakiem migreny). Białko to ma za zadanie rozszerzyć naczynia krwionośne. Stąd podczas bólu migrenowego mamy odczucie pulsowania, tętnienia lub chlupania w głowie.  

CGRP

Białko CGRP [1]

Jakie najnowsze leki na migrenę mamy w aptekach w Polsce na rok 2021? 

  • Erenumab (Aimovig) 
  • Fremanezumab (Ajovy) 
  • Galkanezumab (Emganlity) 

Wszystkie te nowe leki na migrenę są dostępne w postaci wstrzykiwacza automatycznego lub podawane są poprzez zastrzyk podskórny. Jest to podobne do tego, jak niektórzy chorzy na cukrzycę przyjmują insulinę.

Podanie wykonuje się raz w miesiącu, powodując natychmiastowe zmniejszenie ilości dni z migrenowym bólem głowy.

Zazwyczaj wystarczy kilka takich zastrzyków na migrene, aby bóle glowy istotnie ustąpiły.  Trwają obecnie prace nad stworzeniem tabletki z antagonistą białka CGRP. Możesz wykonać zastrzyki w domu lub zlecić wstrzyknięcie lekarzowi. 

Ile kosztują zastrzymi na migrene? 

Niestety nie jest tak kolorowo, jeżeli chodzi o koszty tak skutecznych leków na migrenę. Trzeba liczyć się z kosztem około 2000 złotych na miesiąc (przypominam: podanie raz na miesiąc). Nie mamy refundacji na chwilę publikacji tego wpisu. Można liczyć na obniżkę ceny leków w przyszłości. Co ciekawe, Emganlity już zaproponował cenę niższą o połowę (pierwsze podanie około 900 zł, ale kolejne 400).  

Jakie są działania niepożądane? 

Kontynuując omawianie cieni tego leczenia, nie zapominajmy, że każdy lek ma ulotkę z długą listę potencjalnych działań niepożądanych. Owszem, należy je znać, ale profil bezpieczeństwa nowych leków na migrenę jest bardzo dobry. Leki te z powodzeniem zaczynają być stosowane u dzieci i nastolatków

migrena

Leki anty-CGRP są o wiele bezpieczniejsze niż leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, pochodne opioidowe, a więc bezpieczniejsze niż większość leków stosowanych obecnie w profilaktyce migreny.   

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania nowych leków na migrenę?  

✔️ Zwróć uwagę na skórę w miejscu wkłucia (jak po każdym zastrzyku), oceń czy nie doszło do zakażenia skóry w tym miejscu. W każdym przypadku przed samodzielnie wykonywanym zastrzykiem odkaź miejsce wkłucia i umyj wcześniej ręce.  

✔️ Jeżeli masz nadciśnienie to sprawdzaj na początku leczenia czy lek ten nie wpływa na leczenie tego schorzenia.

✔️ Jeżeli cierpisz na zaparcia to przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych brzucha nie przyjmuj kolejnej dawki tylko skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowując, należy stwierdzić że, wymienione przypadki są rzadkimi i pojedynczymi zdarzeniami.  

Jakie są korzyści? 

Najnowsze leki na migrenę udowodniły swą wysoką skuteczność u osób, u których inne metody leczenia zawiodły i dni z bólem głowy przekraczają 15 w miesiącu (redukcja częstości bólów głowy nawet do 75%). Jeszcze lepsze efekty obserwuje się w łagodniejszych przypadkach. Co więcej standardowe leki na migrenę czasem przestają działać, jeśli są stosowane przez dłuższy czas. Jak dotąd nie wykazano, aby antagoniści CGRP straciły swoją skuteczność wraz z wydłużeniem się okresu stosowania.  

Najnowsze leki na migrenę są naprawdę skuteczne!

Nie męcz się już dłużej z migreną. Przestań zaniedbywać swoje obowiązki, pracę, dzieci przez migrenę. Zastrzyki na migrene uwolnią Cię od bólu głowy. Działają znacznie lepiej niż dotychczasowe terapie, z botoksem włącznie. Serdecznie zapraszam na teleporadę i otrzymanie recepty. Jednak pamiętaj, że podobnie jak inne rodzaje leczenia, leki anty-CGRP mogą nie być odpowiednie dla wszystkich. Jeśli masz inną przewlekłą chorobę, taką jak ciężka choroba serca, cukrzyca lub problemy z trawieniem, lekarz może nie zalecić leczenia CGRP. 

Na koniec pamięj aby zacząć jakiekowiek leczenie powinieneś mieć wykonane choć raz badanie obrazowe głowy.


Bibliografia:

 1. Josephs TM, Belousoff MJ, Liang YL, Piper SJ, Cao J, Garama DJ, Leach K, Gregory KJ, Christopoulos A, Hay DL, Danev R, Wootten D, Sexton PM. Structure and dynamics of the CGRP receptor in apo and peptide-bound forms. Science. 2021 Apr 9;372(6538):eabf7258. doi: 10.1126/science.abf7258. Epub 2021 Feb 18. PMID: 33602864.

Sending
Ocena
3,56 (9 )
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE