Na czym polega blokada kręgosłupa?

Na czym polega blokada kręgosłupa? Wskazania, przebieg zabiegu, cena

Bóle kręgosłupa dotykają dziś wielu osób. Jednym ze sposobów ich redukowania jest blokada kręgosłupa. Za jej pomocą można szybko zmniejszyć proces zapalny i towarzyszące mu dolegliwości bólowe. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Blokada kręgosłupa lędźwiowego– co to za zabieg?

Blokada okołokorzeniowa, potocznie określana jako blokada kręgosłupa, jest rodzajem zabiegu polegającego na podaniu leku bezpośrednio w okolice tkanek kręgosłupa za pomocą zastrzyku. Ze względu na mało inwazyjny charakter stanowi ona alternatywę dla operacji.

Do wykonania blokady wykorzystuje się kortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym, a także lidokainę, która ma działanie znieczulające.

Blokada podawana jest w różnych punktach kręgosłupa, zależnie od miejsca, w którym odczuwane są dolegliwości bólowe. Może być ona zatem wykonana na odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym.

Zastosowanie blokady kręgosłupa

Głównym celem blokady kręgosłupa jest zredukowanie stanu zapalnego oraz obrzęku i zmniejszenie towarzyszącego mu bólu. Wyróżnia się ona wysoką skutecznością, ponieważ lek podawany jest bezpośrednio w miejsce, w którym występuje problem. Jest przy tym mało inwazyjna i ma niskie ryzyko skutków ubocznych.

Należy jednak pamiętać o tym, że blokada nie likwiduje samej przyczyny problemu, ale jedynie zmniejsza towarzyszące mu dolegliwości.

Blokada używana jest głównie wtedy, gdy zwykłe leki przeciwbólowe, fizjoterapia czy wypoczynek nie pomagają. Umożliwia ona łatwiejszy powrót do codziennej sprawności oraz prowadzenie rehabilitacji. Stosowana jest też w oczekiwaniu na operację kręgosłupa i alternatywnie zamiast niej, gdy choroby towarzyszące uniemożliwiają jej wykonanie.

Zastrzyk stosowany jest między innymi w poniższych dolegliwościach:
– Przepuklina krążka międzykręgowego – nazywana również wypadnięciem dysku czy przepukliną kręgosłupa,
– Zwyrodnienie krążka międzykręgowego – inaczej dyskopatia, zwyrodnienie kręgosłupa,
– Stenoza kanału kręgowego – określana też jako ciasnota, zwężenie kanału kręgowego,
– Kręgozmyk – dolegliwość, w której dochodzi do przesunięcia się jednego kręgu względem drugiego.

Jak odbywa się podanie blokady kręgosłupa?

Zabieg może być wykonany jedynie przez lekarza po wcześniejszej konsultacji i eliminacji ewentualnych przeciwwskazań.

Blokada kręgosłupa nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Gdy stosowane są leki przeciwzakrzepowe, należy odstawić je na kilka dni przed zabiegiem według zaleceń lekarza, by zminimalizować ryzyko krwawień.

Przed podaniem zastrzyku przeprowadza się znieczulenie miejscowe, które pozwala na zmniejszenie bólu. Najczęściej w trakcie wykonywania blokady odczuwane jest wtedy lekkie uczucie rozpierania.

Podczas procedury jak blokada kręgosłupa zastrzyk podawany jest precyzyjnie w wyznaczone miejsce pod kontrolą USG. Pacjent musi pamiętać o tym, by pozostawać wtedy bez ruchu. Następnie lekarz wyciąga igłę i nakłada na miejsce opatrunek.

Po zabiegu można odczuwać mrowienie, drętwienie w miejscu podania leku, które zanikają zwykle w ciągu doby. Może również pojawić się przejściowe drętwienie nóg.

Całkowity czas zabiegu wynosi najczęściej od 15 do 45 minut.

Jakie są efekty blokady kręgosłupa?

Środek zaczyna działać od razu, natomiast pierwsze efekty pacjent może zauważyć po około 1-2 dniach od jego podania.

Rezultaty są odczuwane najczęściej przez okres od 1,5 miesiąca do 6 miesięcy. Zdarza się też bardzo rzadko, że efekty widoczne są powyżej roku, co zależne jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Zalecenia po blokadzie kręgosłupa

Pacjent po podaniu zastrzyku musi pamiętać o zaleceniach lekarskich, co pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów i zmniejszenie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Najważniejsze zalecenia po blokadzie kręgosłupa:
– Należy unikać nadmiernego ruchu przez 24 godziny po zabiegu,
– Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów w kilka dni po zabiegu.

Po zabiegu przez 1-2 dni może też doskwierać ból. W celu jego zredukowania można przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, na przykład paracetamol.

Aby zmniejszyć dolegliwości w domu, można zastosować również zimne kompresy. Nie zaleca się używania ciepłych okładów, ponieważ mogą one zaostrzyć dolegliwości zapalne.

Blokada kręgosłupa Lublin – gdzie skorzystać z zabiegu?

Doskwierają Ci bóle pleców? Zabiegi polegające na blokadzie kręgosłupa prowadzone są również w Lublinie. Działające w mieście placówki medyczne zapewniają pełną pomoc pacjentom, którzy poszukują ulgi w dolegliwościach bólowych kręgosłupa.

Umów swoją wizytę w klinice hopeclinic.pl, aby skonsultować się ze specjalistą w leczeniu bólów kręgosłupa i skorzystać z zabiegu!

Dr n.med. Piotr Rusin

Leczenie wykonuje doświadczony ortopeda Dr n.med. Piotr Rusin. Pracownik szpitala klinicznego w Lublinie. Wykładowca i nauczyciel akademicki UM Lublin.

Blokada kręgosłupa cena w Lublinie

Zabieg nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i dostępny jest w prywatnych klinikach i gabinetach medycznych.
 
Cena leczenia bólu okolicy ledźwiowo-krzyżowej za pomocą blokady w naszym ośrodku wynosi 400 złoty. Konsultacja ortopedyczna 200 zł. W przypadku zdecydowania się na zabieg, konsultacja odbywa się gratis. Czasami podczas konsultacji ortopeda może stwierdzić że takie leczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem i przedstawić argumenty pacjentowi. Zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze. 
 

Blokada kręgosłupa opinie

Jeżeli jesteś już po zabiegu i chciałbyś podzielić się opinią na temat blokady kręgosłupa napisz niżej. Wiele osób zastanawia się czy warto wykonać podać się takiemu leczeniu. Jeżeli brakuje jakiś informacji o taki leczeniu również napisz w komentarzu. Pozwoli to uzupełnić informacje i zwiększyć świadomość mozliwości terapeutycznych. 

.

Ocena
3 (21 głos)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE