Miastenia, czego unikać?

Miastenia Gravis, czego unikać i jak z nią żyć? 

Życie z chorobą przewlekłą, taką jak Miastenia Rzekomoporaźna, oznacza życie w niepewności. Siła mięśni i zmęczenie może, zmieniać się z dnia na dzień lub wcale. Dostosowanie się do tej niepewności wymagać będzie nauczenia się nowych metod i strategii radzenia sobie z nowymi sytuacjami. Przede wszystkim należy nauczyć się prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. 

Oto kilka sugestii, czego unikać w miastenii i jak inni pomyślnie radzą sobie z tą chorobą. Tak aby pomimo miastenii nadal pracować, chodzić do szkoły i cieszyć się ulubionymi zajęciami. 

Po pierwsze opowiedz o swojej chorobie innym. 

Rozmowa z przyjaciółmi i rodziną o tym, jak to jest żyć miastenią, pomoże im Cię wesprzeć. Muszą wiedzieć, że potrzebujesz dodatkowego odpoczynku i że twoja słabość może być nieprzewidywalna lub zmieniać się z czasem. Ta wiedza pomoże im zrozumieć, czy musisz anulować plany w ostatniej chwili lub poprosić o czas odpoczynku, aby móc dołączyć do zajęć grupowych. 

Miastenia czego unikać? 

Jeżeli chorujesz na miastenie, to istnieje kilka ważnych zasad, aby nie świadomie nie nasilać objawów. Oto najprostsze i najważniejsze z nich: 

 1. Wysypiaj się odpowiednio. Brak odpowiedniego odpoczynku nocnego nasili zmęczenie. Dobrym pomysłem są codzienne drzemki.  
 2. Niepotrzebny stres, niepokój, ból czy lęk nasilą wyczerpanie.  
 3. Regularnie przyjmuj przepisane leki i nie podejmuj decyzji o zmianie leczenia bez przedyskutowania z lekarzem.   
 4. Ćwiczenia w miastenii to ważny element leczenia. Ćwiczenia fizyczne które budują masę mięśniową są szczególnie ważne. Zwiększamy wtedy siłę i zmniejsza się męczliwość mięśni. W miastenii najważniejsze są mięśnie obręczy barkowej i biodrowej. Natomiast należy unikać przetrenowania, nadmiernego wysiłku aby nie doszło do zbytniego wyczerpania. 
 5. Wysokie temperatury nasilają objawy męczliwości. Dotyczy to upalnej pogody, ciepłych kąpieli czy gorących posiłków. Zadbaj abyś się nie przegrzewał.  
 6. Jedz tak zdrową dietę, jak to tylko możliwe, aby dać sobie więcej energii. O diecie w miastenii przeczytasz w tutaj. Unikaj również alkoholu, ponieważ może nasilać objawy miastenii. 
 7. Przed wzięciem każdego nowego leku sprawdź czy nie nasili to objawów miastenii. Jest lista leków przeciwskazanych w Miastenii Gravis.  

 

Powrót do pracy z Miastenią Gravis 

Wiele osób z Miastenią Gravis nadal pracuje. Dotyczy to nawet osób u których objawy nie daje się do końca kontrolować. W ich przypadku, miejsce pracy i obowiązki można dostosować do ich fizycznych możliwości. Nie musisz jednak informować swojego pracodawcy o chorobie. Wiedza o tym może być pomocna, ale udostępnienie tych informacji należy do Ciebie. Z drugiej jednak strony informacja taka może pomóc pracodawcy podjąć decyzje o uelastycznieniu twojego harmonogramu, częstszych przerw lub możliwości pracy z domu. 

Prowadzenie samochodu a Miastenia Rzekomoporaźna 

Wiele osób martwi się, że nie będą w stanie ponownie prowadzić samochodu. Osoby chore nie powinny prowadzić pojazdu, gdy są zmęczone lub mają objawy oczne. Uważaj na zaburzeni widzenia przed rozpoczęciem podróży. Jeżeli w trakcie jazdy wzrok zaczyna się zamazywać lub powieki zaczynają Ci opadać to zrób sobie przerwę. Planuj swoją podróż z uwzględnieniem konieczności odpoczynku w czasie jazdy.  

Chcielibyśmy zaoferować Ci pomoc w radzeniu sobie z miastenią. Wypełnij krótki formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić, jak możemy Cię wesprzeć.

  Sending
  Ocena
  3 (11 głos)
  Udostępnij post:

  Dodaj komentarz

  Dr n. med. Sebastian Szklener

  Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE