Miastenia a ćwiczenia
Miastenia a ćwiczenia fizyczne – czy są skuteczne w leczeniu tej choroby? Tradycyjnie kuracja miastenii gravis składała się jedynie z leków, zmian w stylu życia oraz wsparcia społecznego i psychologicznego. Uważano, że wysiłek fizyczny może osłabiać pacjenta. Jednak wobec rosnącej liczby badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo ćwiczeń, zachodzą zmiany w postrzeganiu tej formy leczenia. Jakie korzyści dają ćwiczenia? Jak ćwiczyć i jakie ćwiczenia są najlepsze? Na te i inne pytania odpowiada ten artykuł.
Zalety ćwiczeń w miastenii
Zacznijmy od zalet ćwiczeń:
stanowią element procesu zdrowienia. Pomagają wrócić do formy, nie tylko fizycznej. Nawet niewielki ruch wpływa pozytywnie na psychikę dzięki produkcji endorfin. Razem składa się to na lepszą jakość życia, trening siłowy pomaga zbudować zarówno siłę, jak i masę mięśniową, ćwiczenia aerobowe pomagają utrzymać układ krążenia i oddechowy w dobrej formie, z kolei trening równowagi pomaga stać odważnie na nogach, a to jest niezwykle ważne dla pacjentów z miastenią, dzięki ćwiczeniom fizycznym można pozbyć się zbędnych kilogramów. Nadwaga lub otyłość wynikają często z przyjmowanych leków immunosupresyjnych takich jak prednizon, nie można zapominać o ćwiczeniach oddechowych, dzięki którym pacjenci zwiększają wytrzymałość mięśni oddechowych. To właśnie na osłabienie tych mięśni narażeni są pacjenci z miastenią, wszelkie formy ruchu prowadzą do pozytywnych zmian w układzie immunologicznym.
Ta lista wygląda imponująco, ale czy ćwiczenia będą dla Ciebie bezpieczne? Przeczytasz o tym już za chwilę.
Czy w miastenii ćwiczenia są bezpiecznie?
Miastenia a ćwiczenia fizyczne – jak to wygląda w praktyce? Wysiłek fizyczny niesie za sobą wiele korzyści, ale jak jest w przypadku miastenii? Nie ma zbyt wielu badań dotyczących tego tematu, głównie ze względu na małe grupy badanych osób lub różne zaawansowanie choroby. Mimo to, nie można się zniechęcać i automatycznie wyłączać ćwiczeń z metod leczenia miastenii.
Co wiemy na teraz? Badania wskazują na bezpieczeństwo i skuteczność ćwiczeń. Jedno z nowszych badań z 2017 roku wykazało korzystny wpływ ruchu na pacjentów z łagodną miastenią. Jaki jest tego mechanizm? Okazało się, że ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie nerwów i ich połączeń z mięśniami.
Dalsze badania pokazały, że zarówno ćwiczenia aerobowe jak i oporowe są bezpieczne w miastenii. Ćwiczenia oddechowe wykonywane przed i po operacji poprawiają rokowanie (m.in. skracają długość pobytu w szpitalu). Należy pamiętać, że badania obejmowały jedynie pacjentów z lekką i umiarkowaną miastenią.
Miastenia a ćwiczenia czy tylko to?
Poza ćwiczeniami, w leczeniu miastenii bardzo ważna jest również odpowiednia dieta. Pacjenci powinni spożywać posiłki bogate w białko i witaminy, unikając jednocześnie produktów przetworzonych i bogatych w tłuszcze nasycone. Ważne jest także unikanie stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz infekcji, które mogą zaostrzać objawy choroby. Pacjenci powinni być ostrożni przy stosowaniu leków, takich jak beta-blokery, antybiotyki z grupy aminoglikozydów oraz niektóre środki znieczulające, ponieważ mogą one pogarszać objawy miastenii. Regularna konsultacja z lekarzem i ścisłe przestrzeganie zaleceń terapeutycznych są kluczowe dla skutecznego zarządzania chorobą.
Chcielibyśmy zaoferować Ci pomoc w radzeniu sobie z miastenią. Wypełnij krótki formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić, jak możemy Cię wesprzeć.
Zasady ćwiczenia w miastenii
Ćwicząc, przestrzegaj kilku zasad:
przede wszystkim, jeśli chcesz zacząć wykonywać ćwiczenia, przedyskutuj to ze swoim lekarzem prowadzącym. Sytuacja zdrowotna każdego chorego jest trochę inna, warto uszyć zestaw ćwiczeń “na miarę”,
ćwiczenia wykonuj ostrożnie i stopniowo. W ten sposób opanujesz objawy miastenii, oczywiście w powiązaniu z innymi elementami leczenia,
ćwiczenia o niskim natężeniu możesz wykonywać w domu,
Ćwiczenia w miastenii są rekomendowane i pomocne m.in. w zmniejszaniu zmęczenia. Wcześniej uważano, że ruch w trakcie procesu zapalnego jest szkodliwy. Współczesne badania pokazują, że ćwiczenia wykonywane prawidłowo mogą przynieść korzyści w zdrowiu zarówno fizycznym, jak i samopoczuciu psychicznym.
Visitor Rating: 5 Stars