Dieta w Miastenii rzekomoporaźnej

Problemy z jedzeniem w przebiegu Miastenii gravis. 

Miastenia osłabia mięśnie zaangażowane w jedzenie i picie. Powoduje to na początku trudności z gryzieniem twardych pokarmów i czasami krztuszenie się. Jeżeli objawy nasilają się pojawia się problem z połykaniem i piciem. Na końcu może pojawić się trudność z utrzymaniem głowy prosto. Jednak, jak wszystko z Miastenii, różni się w zależności od osoby i etapu choroby.  

Kilka wskazówek odnośnie odpowiednich nawyków żywieniowych w Miastenii.  

Naucz się jaki pokarm może nasilać twoje objawy lub powodować trudności z jedzeniem. Jest to sprawa dość indywidualna. Niektórzy ludzie uważają, że picie alkoholu pogarsza ich objawy. Inni uważają, że napoje z kofeiną, takie jak kawa, herbata i napoje gazowane, zaostrzają bóle brzucha po Mestinonie. Wiele osób uważa, że mięso jest trudne do przeżucia lub niektóre pokarmy powodują, że się krztuszą. Inni uważają, że muszą jeść kilka małych posiłków dziennie, podczas gdy inni uważają, że dobrze jest zjeść duże śniadanie na początku dnia, a następnie mini-posiłki później. Ostre lub tłuste potrawy mogą pogorszyć rozstrój żołądka spowodowany niektórymi lekami na Miastenie.   

Proste rozwiązania ułątwiające jedzenie. 

 • Zielone warzywa liściaste i inne warzywa są doskonałym wyborem pod względem odżywczym, ale mogą być trudne do przeżucia. Dlatego, przed podaniem pokrój wszystkie warzywa na bardzo małe kawałki lub zrób puree. 
 • Jeśli schabowy jest zbyt twardy do przeżucia, zastąp go rybą, owocami morza lub kurczakiem 
 • Zmiękczaj suchą żywność sosami, bulionami lub przyprawami. Unikaj suchych, kruchych pokarmów, które łatwo przywierają do gardła 
 • Jedz powoli i w razie potrzeby odpoczywaj między kęsami 
 • Poznaj przepisy na koktajle zawierające różnorodne składniki odżywcze 
 • Spróbuj przechylać głowę w różnych kierunkach, aby sprawdzić, czy inna pozycja głowy ułatwia połykanie. Jedz siedząc a krześle. 
 • Na pół godziny przed jedzeniem zażyj mestinon.  

Odpowiednia dieta w Miastenii 

Miastenia doprowadzając do zmęczenia i osłabienia mięśni utrudnia ćwiczenia, a nawet obniża aktywność w domu. Co więcej, sterydy, jedna z głównych metod leczenia Miastenii, często powodują przyrost masy ciała. To może sprawić, że przybieranie zbędnych kilogramów będzie ciągłą walką dla wielu chorych. Jednak dobrze zbilansowana dieta może zwalczyć tendencję do tycia i dodać energii. Zalecenia dotyczące zdrowej diety obejmują spożywanie większej ilości warzyw i owoców, mniej tłustych mięs, mniejszych porcji oraz mniej oleju, soli i słodyczy. 

Jaka powinna być dieta dla Miastenika:  

 • Jedz banany, ziemniaki, awokado i morele i pij sok pomarańczowy, aby uzupełnić potas. 
 • Unikaj słonych potraw, takich jak mrożonki, zupy w puszkach, wędzone mięso, fast food i przetworzona żywność, aby zapobiec zatrzymywaniu płynów po sterydzie. 
 • Unikaj tłustych, pikantnych lub bogatych w błonnik potraw, które powodują rozstrój żołądka lub biegunkę. Zamiast tego wybierz banany, biały ryż lub jajka, aby złagodzić dolegliwości żołądkowe. 
 • Przygotuj lekkie zupy z warzywami i kaszą jęczmienną lub ryżem, aby uzyskać dodatkowe wartości odżywcze.  
 • Unikaj produktów mlecznych, takich jak mleko, jogurt lub lody, jeśli te produkty powodują zagęszczenie śliny. 
 • Zmieszaj sproszkowane pożywienie lub białko z koktajlem lub koktajlem, aby uzyskać więcej wartości odżywczych. 
 • Przyjmuj suplementy wapnia i witaminy D, aby zwalczyć utratę masy kostnej (osteoporozę).  

Picie alkoholu to coś, co niektóre osoby z Miastenią mogą robić z umiarem. Alkohol zwykle nie pogarsza osłabienia mięśni. Jednak alkohol może powodować niewyraźną mowę, utratę równowagi i niewyraźne widzenie u każdego i może pogorszyć te problemy u chorych. Niezależnie od tego, alkohol zawiera puste kalorie. 

Suplementy w Miastenii też czasami są potrzebne, ale należy każde nowe leki czy suplementy uzgodnić z lekarzem. Gdyż czasami może to nasilić objawy Miastenii. Zawsze weryfikuj leki przeciwskazane w Miastenii. Najczęściej wątpliwości budzi suplementacja Magnezu na skurcze mięśni. Nie powinno się przyjmować Magnezu w Miastenii lepiej zamiast tabletek pić wysoko zmineralizowaną wodę mineralną.  

Sending
Ocena
2 (2 głosów)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE