Co to jest próba tężyczkowa?

Próba tężyczkowa jest badaniem na tężyczke. Test ten jest elementem badania EMG, który polega na wbicu igły do mięśnia i pomiaru jego aktywności elektrycznej. 

Dodatnia próba tężyczkowa pokazuje tak charakterystyczne zmiany EMG że bez wątpliwości rozpoznajemy tężyczke. Natomiast ujemna próba tężyczkowa (przy prawidłowym przeprowadzeniu badania) wyklucza obecność tężyczki.  Synonimem próby tężyczkowej to próba ischemiczna, czyli niedokrwienna

Jaka jest cena próby tężyczkowej?

Na cene składa się wiedza i czas lekarza a przedwszystkim koszt jednorazowej igły EMG (sterylnej). Koszt elektrody do przeprowadzenia próby wynosi około 60-70 złoty. Stąd cena próby tężyczkowej w Lublinie wynosi około 200 zł. 

Jak wygląda próba tężyczkowa? 

W próbie tężyczkowej igłe umieszczamy w mięśniu międzykostny grzbietowy, czyli mięsięśniu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Mięsień ten będzie rutynowo badany w prawie każdej pracowni badań emg Podczas testu tężyczkowego wykorzystujemy różne metody, które wywołują objawy tężyczki. Pierwszą metodą jest próba ischemiczna, czyli zaciśnięcie mankietu ciśnieniomierza na ramieniu, aby zatrzymać napływ krwi do ręki i wywołać zakwaszenie mięśnia. Następną metodą jest próba hiperwentylacji, podczas której powodujemy zasadowice mięśni.  

co to jest próba tężyczkowa

Badanie EMG

Na czym polega próba tężyczkowa? 

Próba tężyczkowa trwa około 15 minut. Na początku umieszczamy igłę w mięśniu międzykostnym grzbietowym następnie zaciskamy mankiet ciśnieniomierza na ramieniu na 7 minut (w tym okresie powoduje to uczucie odrętwienia kończyny). Po 5 minutach ischemii rozpoczynamy hiperwentylacje (szybie i głębokie oddychanie). Przez ostanie 8 minut zwalniamy zacisk mankietu i oddychamy normalnie. Lekarz przez cały czas obserwuje ekran monitora na którym rejestrowana jest czynność mięśnia podczas wymienionych czynności.  

Czy próba tężyczkowa boli? 

Ból pojawia się przy przebiciu skóry przez igłę, jak chociażby pobranie krwi. Igły do badania EMG są znacznie cieńsze niż igły do pobierania krwi. Sama obecność igły w mięśniu przez 15 minut nie jest bolesna ale moze powodować lekki dyskomfort. W czasie zaciśniętego mankiety ciśnieniomierza ręka może drętwieć. W czasie hiperwentylacji może kręcić się w głowie. W okresie obserwacji po zwolnieniu mankietu i zakończeniu hiperwentylacji ręka wydaje się ciepła. W przypadku osób z jawną tężyczką może dojść do skurczu mięśni dłoni i wystąpienia innych objawów tężyczki.  Generalnie nie jest to próba bolesna, lecz raczej trochę nieprzyjemna.  

próba tężyczkowa czy boliPróba ischemiczna

Jak przygotować się do próby tężyczkowej? 

Przed próbą tężyczkową pacjent powinien odstawić przyjmowanie magnezu, wapnia i witaminy D (minimum kilka dni). Przeciwskazaniem do wykonania próby ischemicznej jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, ponieważ może to spowodować wystąpienie dużych siniaków (leki przeciwpłytkowe nie są problemem – Acard, Polocard). Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich przebytych zabiegach czy urazach w obrębie kończyny górnej (przebyte złamania, przetoki, stan po mastektomii). 

Co dzieje się po próbie ischemicznej?

Pacjent otrzymuje wynik, który wskazuje na ujemną lub dodatnią próbę tężyczkową. Czasami określany jest stopień opisywanych zmian elektromiograficznych (wieloiglicowe potencjały charakterystyczne dla tężyczki). Badany mięsień może co najwyżej lekko pobolewać przez 2-3 godziny po badaniu. Dalej pacjent jest kierowany na badania krwi w kierunku tężyczki.

Sending
Ocena
0 (0 )
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE