BB

Blog medyczny.

Rysunek mózgu. Przekrój głowy mężczyzny z zaznaczonym mózgiem. Profil prawy.

Znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania i informacje o chorobach neurologicznych.

 

Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby. 

Hipokrates

Zastanawiałeś się kiedyś, co by było gdybyś wcześniej wiedział że zaczyna się u Ciebie jakaś choroba neurologiczna? Czy dzisiaj stan Twojego zdrowia byłby lepszy? A może w ogóle nie zachorowałbyś na tą chorobę? Albo…

Po co mam czytać o chorobach neurologicznych? Co to mi da że będę wiedział jak przebiegają czy jakie są ich objawy? Przecież pójdę do neurologa, to on mnie zbada i postawi diagnozę.

Tworząc tego bloga też zadałem sobie to pytanie:
Po co ?
A odpowiedź jest banalnie prosta. Pierwszą osobą która może dostrzec chorobę jest sam pacjent. To Ty pierwszy zauważasz zmiany w organizmie, wcześniej nawet niż potwierdzą je badania laboratoryjne czy obrazowe. Dlatego wiedza o chorobach neurologicznych będzie ci bardzo potrzebna.
Po co?
Aby zareagować jak najwcześniej i trafić do neurologa. Nie trzeba kończyć studiów medycznych aby wiedzieć, że im wcześniej choroba zostanie wykryta tym łatwiej ją wyleczyć.

Zauważyłeś pewnie jak dużo mówi się o profilaktyce. Trąbi się o tym w kontekście stomatologii, osteoporozy, chorób sercowych czy nowotworowych. Reklamy, artykuły w prasie czy plakaty w przychodniach zachęcają do badań, stosowania suplementów czy różnych terapii.

O chorobach neurologicznych mówi się mało, za mało.

Pewnie dlatego że neurologia to trudna dziedzina a nie wszystkie choroby udało się do końca zdiagnozować. Uważam że, warto korzystać z wiedzy którą już posiadamy i dzielić się nią z pacjentami.

A może ta wiedza o chorobach neurologicznych pomoże komuś z Twoich bliskich? Czasem powiedziane w rozmowie:     Wiesz czytałem kiedyś o takich objawach jak u Ciebie i może to być….. ratuje tej osobie życie.

Wpisy