Choroba parkinsona – twarz maskowata

W chorobie Parkinsona dochodzi do zubożenia ruchów mięśni twarzy. Objaw ten określa jako twarz maskowata, twarz kamienna lub hipomimia. Twarz maskowata w chorobie Parkinsona jest pozbawiona wyrazistej ekspresji emocji. Pacjent z tą chorobą może odczuwać bardzo dużo emocji wewnętrznie a nie znajduje to odbicia w wyrazie jego twarzy. 

Twarz maskowata w chorobie Parkinsona prowadzi do wielu nieporozumień. Po pierwsze jest obciążeniem społecznym dla chorego. Pacjent może być nierozumiany przez najbliższych i lekarzy. Co więcej, może doprowadzać do błędnej diagnozy depresji (zaznaczam że depresja też może współistnieć w chorobie Parkinsona). 

Dlaczego w chorobie parkinsona występuje twarz maskowata?

W chorobie Parkinsona zmniejsza się ilość wytwarzanej dopaminy w mózgu. Zmniejszenie ilości tego neuroprzekaźnika doprowadza do szytwności mięśni i spowolnienia ruchów. Dotyczy to wszystkich mieśni w ciele człowieka ale też może dotyczyć mieśni twarzy. Czasami jest to nawet jeden z pierwszych objawów tej choroby. Wobec sztywności i spowolnienie ruchów mięśni twarzy pojawi się obraz twarzy maskowatej.

Jednakże, Parkinson to nie tylko tak zwane objawy ruchowe. To również problemy z nastrojem i apatią. Czasami twarz maskowata może nie wynikać z Parkinsonowskiego spowolnienia i sztywności tylko z depresji i/lub apatii. Problemy te często współistnieją w chorobie Parkinsona. Pacjent z  depresją nie będzie się często uśmiechał czy ekscytował. Pacjent z apatią i brakiem motywacji też nie będzie reagował na emocje tak jak dawniej. 

Charakterystyka zaburzeń mimiki twarzy w Parkinsonie

Zmiany na twarzy pojawiają się stopniowo. Na początku jest to tylko rzadkie mruganie. Później zmiany obejmują dolną połowe twarzy. Pacjenci rzadziej się uśmiechają. Natępnie pojawiają się otwarte usta. Na końcu pojawia się wyraz pustej twarzy bez ekspresji emocji i ze stale otwartymi ustami. Niestety objawy twarzy maskowatej postępują wraz z czasem trwania choroby.

Twarz maskowata u Muameda Ali i zachowana jeszcze ekspresja emocji u Michaels J. Fox

Leczenie…

Leczenie jest uzależnione od przyczyny twarzy maskowatej. Postępowanie będzie inne w przypadku depresji i apatii. Jakkolwiek optymalizacja leczenia dopaminergicznego jest zawsze podstawą w każdym przypadku. Nie wolno również zapominać o rehabilitacji która reguralnie wykonywana daje istotną poprawe. Ważne są ćwiczenia i zajęcia które dają dużo motywacji, radości przez co wpływają na ćwiczenie ekspresji emocji.

References

Liqiong YANG, Xiangling CHEN, Quanhao GUO, Jing ZHANG, Man LUO, Xiaqing CHEN, Yanxia WEN, Xianwei ZOU, Fan XU, Changes in facial expressions in patients with Parkinson’s disease during the phonation test and their correlation with disease severity, Computer Speech & Language, Volume 72, 2022, 101286, ISSN 0885-2308, https://doi.org/10.1016/j.csl.2021.101286.

Sending
Ocena
5 (2 głosów)
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE