Badania EMG

Badanie EMG (Elekromiografia) w pigułce, czyli co pacjent wiedzieć powinien. Badanie EMG kto i kiedy powinien je wykonać? Jak przygotować się do badania? Czy badanie EMG jest bolesne? Te i inne odpowiedzi znajdziesz na stronie.

inne przyczyny cieśni

Schorzenia neurologiczne, to grupa skomplikowanych chorób trudnych w leczeniu. Bardzo często odpowiednio dobrane badania, przyspieszają ich diagnozowanie tak jak np badanie EMG. Pierwsze objawy bywają niezauważone lub interpretowane, jako coś przypadkowego i mało znaczącego. Bezsenność, osłabienie, ciągłe zmęczenie, wydają się zwykłymi i chwilowymi przypadłościami. Znowu zdrętwiała nam noga lub ręka, albo mieliśmy nieprzyjemny skurcz w łydce. Łykamy więc jakiś preparat z magnezem i lekceważymy problem.

Zaczynamy się niepokoić, wówczas gdy pojawia się kołatanie serca, podobnie jak bóle w klatce piersiowej. Szukamy pomocy, ponieważ drętwienie rąk w nocy i koszmarny ból ręki nie pozwala nam spać, a przedmioty cały czas z nich wypadają. Okazuje się, że może to być zespół cieśni nadgarstka, miastenia lub tężyczka. Niestety zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza, tracimy czas, pieniądze i zdrowie. Bardzo często można ją przyspieszyć wykonując badanie EMG. Więcej na temat wspomnianych schorzeń znajdziesz na Blogu.

bol-reki-lublin

EMG (elektromiografia) to badanie elektrofizjologiczne, oceniające funkcjonowanie nerwów obwodowych, mięśni i połączeń nerwowo-mięśniowych. Badanie  wykonuje się za pomocą elektrod płytkowych lub igłowych. Pozwala ono wykryć i zdiagnozować, wiele poważnych schorzeń o podłożu neurologicznym, w ich wczesnym stadium.

Test oceniający przewodnictwo nerwowe jest bezbolesny i nieinwazyjny.Wykonuje się go stymulując nerw, krótkotrwałymi impulsami elektrycznymi o niewielkim natężeniu. Impulsy podawane są przez skórę, a umieszczone na skórze elektrody płytkowe, rejestrują reakcje nerwu na bodźce. Takie badanie EMG ma zastosowanie w diagnostyce np. zespołu cieśni nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego, miastenii, innych zespołów ucisku nerwów.

Badanie mięśni, polega na wkłuciu bardzo cienkiej igły z mikroskopową elektrodą. Odbiera ona sygnały z tkanki mięśniowej, podczas spoczynku i napięcia mięśnia. Jest on bolesny tylko w początkowej fazie, podczas wprowadzania igły do mięśnia. Do badania stosuje się sterylne, jednorazowe igły. Wykonane tą metodą badanie EMG, wykorzystuje się w diagnozowaniu min. nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej ( tzw. próba tężyczkowa) czy stwardnienia zanikowego bocznego (SLA, ALS)

Elektromiografia jest bezpieczna. Przed badaniem poinformuj lekarza o zażywanych lekach, zdiagnozowanych u ciebie chorobach i przebytych zabiegach!
Badania EMG nie powinno wykonywać się u pacjentów:
– z rozrusznikiem serca,
– wszczepionym defibrylatorem,
– z elementami metalowymi w okolicy badania np. śruby, płytki itp.

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Nie dotyczy to jednak osób, stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciw miastenii i leczących się na tężyczkę. Osoby te powinny badanie EMG, wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym! Okolica ciała na której będzie wykonywane badanie, musi być czysta. Dlatego, nie należy smarować jej kremem czy balsamem. Duże znaczenie ma również, niewychładzanie tego miejsca. Obniżona temperatura ciała w miejscu badania, może wpłynąć na jego wynik np. zimna ręka przy badaniu w kierunku zespołu cieśni nadgarstka.

Niepokojące objawy takie jak drętwienie rąk w nocy, czy drętwienie palców w ciąży, ból ręki, ból nadgarstka, to sygnał że być może będziesz potrzebował badania EMG. Podobnie gdy odczuwasz osłabienie mięśni lub pojawią się niedowłady należy wykonać badanie. Badanie EMG i przewodnictwa nerwowego to konieczność w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, neuropatii nerwu łokciowego, SLA, miasteni czy tężyczki

Tak, elektromiografię można wykonać bezpłatnie, w ramach refundacji z NFZ. Na takie badanie potrzebne jest skierowanie. Lekarz wypisujący skierowanie, ma obowiązek wskazać pracownie w której pacjent wykona takie badanie.

Badanie EMG można wykonać również bezpłatnie lub ze zwrotem częściowym kosztu, w ramach dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego ( np. TU Zdrowie, Medicover, PZU, AXA i wiele innych ). Warunkiem jest, przedstawienie faktury imiennej za to badanie ubezpieczycielowi.

Moja pracownia EMG wykonuje badania tylko odpłatnie i bez skierowania. Przed badaniem zapytaj swojego ubezpieczyciela, czy otrzymasz zwrot kosztów i poproś o rachunek imienny. Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają 10% zniżki.

Do pracowni, serdecznie zapraszam również Pacjentów z okolicznych miejscowości:

Stalowa Wola, Dęblin, Włodawa, Zamość, Nałęczów, Puławy, Chełm, Kraśnik, Ryki, Bychawa, Bełżyce, Piaski, Świdnik, Kazimierz Dolny, Lubartów, Łęczna, Krasnystaw, Poniatowa, Opole Lubelskie.

Często o powodzeniu leczenia i jego efektach decyduje czas. Dlatego nie czekaj z podjęciem decyzji…

Sending
Ocena
3,07 (15 )