Zespół cieśni nadgarstka

Zespół Cieśni Nadgarstka – Fakty

  • Zespół cieśni nadgarstka występuje wtedy, gdy nerw (nazywany pośrodkowym), biegnący do dłoni, jest uciśnięty w nadgarstku.  W nadgarstku, nerw biegnie w kanale utworzonym przez kości, ścięgna i więzadła. Wszelkie stany chorobowe wskazanych struktur mogą doprowadzić do zwężenia kanału nadgarstka i ucisku nerwu pośrodkowego, a więc zespołu cieśni nadgarstka.

  • Nerw pośrodkowy zapewnia czucie od kciuka do palca serdecznego oraz kontroluje ruch mięśni kłębu kciuka. Pierwsze objawy ucisku nerwu w kanale nadgarstka dotyczą czucia. Chory skarży się na mrowienie i drętwienie unerwianych palców oraz ból nadgarstka promieniujący do ramienia. Często dolegliwości są największe w nocy gdyż wiele osób śpi z przygiętymi nadgarstkami naciągając nerw pośrodkowy. Stopniowo objawy ucisku nerwu zaczynają dotyczyć funkcji unerwianych mięśni. Pogarsza się funkcja dłoni w zakresie ruchów wymagających dużej precyzji najczęśniej objawia się to wypadaniem przedmiotów z dłoni. W skrajnych sytuacjach zanikają mięśnie i dochodzi do utraty czucia.

  • Zespół cieśni nadgarstka jest często wynikiem kombinacji kilku czynników, które prowadzą do zwężenia kanału nadgarstka. Takimi czynnikami mogą być:  choroby reumatyczne, złamania kości, skręcenia stawów, mikrourazy związane z nadmierną pracą dłońmi lub używaniem urządzeń wibrujących, choroby tarczycy, zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, otyłość) i zmiany hormonalne (menopauza, ciąża). Równie istotna jest predyspozycja genetyczna.

  • Pierwszym etapem rozpoznania jest badanie lekarskie. Lekarz wykonuje test Tinnela (naciska nadgarstek w miejscu przebiegu nerwu), test Phalena (chory przygina nadgarstki na kilkadziesiąt sekund) test ucisku mięśnia podgrzebieniowego – testy te są dodatnie jeżeli wywołują objawy lub je nasilają. Następnie lekarz kieruje pacjenta do pracowni badań EMG które ocenia funkcje nerwu pośrodkowego, co pozwala postawić rozpoznanie. Ewentualnie lekarz może wspomagać się badaniem USG lub rezonansem magnetycznym celem oceny warunków anatomicznych w nadgarstku.

  • Leczenie jest uzależnione od przyczyn. Jeżeli zespół cieśni nadgarstka występuje w ciąży, zwykle ustępuje kilka tygodni po porodzie. Jeżeli zespół cieśni występuje w przebiegu cukrzycy lub chorób tarczycy często wystarczy prawidłowe leczenie tych chorób. Dolegliwości zmniejsza zastosowanie ortez na nadgarstek. Jeżeli takie postępowanie nie pomaga jedynym skutecznym leczeniem pozostaje zabieg ortopedyczny.

badanie-emg-lublin