Przełom miasteniczny i przełom cholinergiczny

Przełom miasteniczny i przełom cholinergiczny.

Przełom miasteniczny i przełom cholinergiczny – groźne objawy w miastenii rzekomoporaźnej. Co może wywołać kryzę miasteniczną? Czy każdy chory na miastenię przechodzi przełom miasteniczny lub przełom cholinergiczny?

Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn. Francis Bacon


Te i inne pytania zadaje każdy chory, gdy usłyszy diagnozę miastenia gravis (miastenia rzekomoporaźna) Jeżeli czytałeś poprzednią część na temat miastenii, to wiesz już co to za choroba i jakie są jej objawy. Przełom miasteniczny czy przełom cholinergiczny to nic innego, jak gwałtowne nasilenie się tych objawów.

Mam wrażenie że często demonizuje się oba te zjawiska, a do tematu trzeba podejść racjonalnie. Faktem jest, że w przypadku chorób autoimmunologicznych następują okresy remisji i zaostrzenia choroby. W przypadku miastenii rzekomoporaźnej, potwierdzają to statystyki. Podają one, że u pacjentów z miastenią uogólnioną może pojawić się przełom miasteniczny.

Nasuwa się pytanie, kiedy pojawi się przełom miasteniczny? Niestety nie można tego sprecyzować. Zaobserwowano jednak, że pierwszy przełom miasteniczny u części chorych, pojawia się do 2 lat od postawienia diagnozy. Dotyczy to ok 20% chorych. Ryzyko wzrasta ponad dwukrotnie przy miastenii gravis z grasiczakiem.

Przelom-miasteniczny-i-przelom-cholinergiczny
Przełom miasteniczny i przełom cholinergiczny

Przełom miasteniczny i przełom cholinergiczny, czy można się do niego przygotować?

Oczywiście że można, a nawet trzeba. Przede wszystkim przeczytaj wszystkie części wpisu o miastenii:

  • Miastenia, albo miastenia rzekomoporaźna, czy choroba Erba-Goldflama, a może Myasthenia gravis?
  • Diagnostyka miastenii.
  • Leczenie chorych na miastenię.
  • Miastenia a ciąża.

Wiem że życie z miastenią jest ciężkie i trudne, a przeczytanie kolejnych informacji nie sprawi że będzie lżejsze i łatwiejsze. Dlaczego więc powinieneś to zrobić? Bo niewiedza szkodzi, a miastenia to rzadka i wciąż nie do końca poznana choroba. Większość ludzi nie wie jak wyglądają objawy. Jak można by pomóc choremu, podczas przełomu miastenicznego lub przełomu cholinergicznego. Z pewnością mówienie o własnych chorobach bywa wstydliwe. Dlatego ten wpis, powinni przeczytać Twoi bliscy i znajomi. Większa świadomość na temat miastenii, może kiedyś uratować życie Tobie lub innemu choremu. Mimo że na przestrzeni kilkudziesięciu lat, śmiertelność chorych z przełomem miastenicznym spadła do 3-10%, to jednak zgony mają miejsce. Kiedy już wiesz, co wywołuje przełom miasteniczny i przełom cholinergiczny, możesz usunąć te przyczyny. Jeżeli nie jest to możliwe, to przynajmniej zminimalizować ich skutki. Unikaj infekcji, a gdy już cię dopadną wylecz je pod kontrolą lekarza. Sprawdzaj i konsultuj dawki leków na miastenię, oraz innych zdiagnozowanych u Ciebie chorób.