Miastenia a ciąża

Miastenia a ciąża czy jest przeciwwskazana? Jak powinna wyglądać opieka nad ciężarną?

Ciąża to wyjątkowy, ważny i czasem bardzo trudny okres dla kobiety. Nie mówię tu o porannych mdłościach, czy opuchniętych nogach i kłopotach z chodzeniem. Problem pojawia się, gdy przyszła mama choruje na jedną z przewlekłych chorób. Jak to wygląda w przypadku miastenii gravis? Miastenia a ciąża czy jest bezpieczna? Jak przebiega ciąża u chorej na miastenię? Czy dziecko urodzi się z miastenią?

Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Jan Paweł II


Wiele pytań i obaw mają przyszłe mamy, dlatego powstał ten wpis. Postaram się rozwiać Twoje obawy i dostarczyć Ci jak najwięcej informacji, w temacie miastenia a ciąża.

Jeżeli od dawna chorujesz na miastenię gravis (rzekomoporaźną) to, zapewne wiesz o niej bardzo dużo. Gdy choroba dotknęła Cię nie dawno, lub chcesz uzupełnić wiadomości na jej temat zapraszam tutaj Miastenia gravis.

Coraz lepiej diagnozujemy i leczymy miastenię, ale jej przebieg w dalszym ciągu jest zależny od wielu czynników. Zmienność miastenii sprawia, że nawet ta sama kobieta może w różny sposób przechodzić kolejne ciąże. Jak statystyki przedstawiają miastenię a ciążę? W mojej ocenie całkiem dobrze. U 30% kobiet nie ma zmian w przebiegu choroby, w 29% odnotowano remisję, a objawy pogorszyły się u 41% chorych.

Bardzo dużo zależy od stanu pacjentki i okresu w jakim przebiega ciążą. Chciałbym podkreślić, że miastenia a ciąża się nie wykluczają. Zasadniczo, każda kobieta w wieku rozrodczym chora na miastenię, może zdecydować się na ciążę. W tym miejscu nasuwa się pytanie: Kiedy chora powinna zostać matką? Wydaje się, że najbezpieczniejszy do tego okres to remisja, lub okres ustabilizowanego leczenia objawowego.

Miastenia a ciąża
Miastenia a ciąża

Leczenie i opieka, w czasie ciąży pacjentek z miastenią gravis (rzekomoporaźną), jest dużym wyzwaniem. Przebieg choroby jest zmienny i nieprzewidywalny. Bardzo wiele zależy jednak, od pełnej i dobrej współpracy, całego zespołu lekarzy specjalistów.

Mam tu na myśli położnika, anestezjologa, neonatologa/pediatrę i oczywiście neurologa. Nie bez znaczenia jest, współpraca pacjentki i jej rodziny.

Myślę że pełen przepływ informacji i zaangażowanie wszystkich, pozwoli na bezpieczny przebieg, oraz szczęśliwe rozwiązanie ciąży.

Pamiętaj że miastenia a ciąża wpływają wzajemnie na siebie, ale się nie wykluczają. I Ty możesz zostać matką.

Jeżeli jeszcze nie jesteś pod opieką neurologa, to serdecznie zapraszam.

Sending
Ocena
0 (0 )
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE