Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk w nocy, ból ręki czy to objaw poważnej choroby?

Kolejna noc a ty nie możesz spać bo odczuwasz drętwienie rąk. W dzień też nie jest lepiej, ból ręki dokucza i nie pozwala na wykonywanie czynności. Zastanawiasz się co jest przyczyną i gdzie szukać pomocy? To wpis dla ciebie, zapraszam.

Pozbądź się przyczyny, a zniknie skutek. Miguel de Cervantes

Przyczyny drętwienia rąk w nocy.


Drętwienie rąk w nocy jest najczęściej objawem ucisku struktur nerwowych. Drętwieniu często towarzyszy mrowienie, oraz ból ręki, przedramienia, czy ramienia. Bardzo często podczas snu, kończyny górne ułożone są w nienaturalny sposób. W związku z tym, nerwy leżące blisko struktur twardych (kości, stawy, więzadła) ulegają przygnieceniu przez dłuższy czas.

Zespół uciskowy może być ulokowany w różnych miejscach, dlatego drętwienie rąk w nocy może mieć różne przyczyny. Mówimy tu o ucisku korzeni rdzeniowych kręgosłupa szyjnego, ucisku struktur splotu ramiennego, ucisku nerwu łokciowego lub ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka.

Drętwienie rąk w nocy
Drętwienie rąk w nocy

Diagnozowanie drętwienia rąk w nocy.


Test Tinela – Objaw Tinela-Hoffmana.

Jak wykonać test Tinela – Diagnostyka zespołu cieśni kanału nadgarstka. Badanie neurologiczne wykorzystywane w diagnozowaniu zespołu cieśni nadgarstka i zespole kanału łokciowego. Objaw drętwienia, to reakcja pozbawionego osłonki mielinowej nerwu, w wyniku jego opukiwania.


Test Phalena – Próba Phalena.

Jak wykonać test Phalena – Diagnostyka zespołu cieśni kanału nadgarstka. Badanie wskazuje na zespół cieśni nadgarstka. Podczas testu dochodzi do zmiany średnicy kanału nadgarstka i wzrostu ciśnienia wewnątrz. Objawami jest mrowienie promieniujące w kierunku ramienia.


Badanie EMG (Elektromiografia)

Jak wykonać badanie EMG. Jest to badanie wykonujące pomiar przewodzenia impulsów w nerwach i oceniające ich aktywność. Precyzyjnie pozwala ustalić jaki nerw został uciśnięty i na jakim poziomie. Z jego pomocą wykonuje się diagnostykę zmian uciskowych w splocie ramiennym lub zmian uciskowych korzeni nerwowych. Badanie EMG jest podstawowym badaniem diagnozującym wiele neuropatii.


Inne badania w diagnostyce drętwienia rąk w nocy.

Diagnostyka drętwienia rąk w nocy obejmuje min. badanie Rtg, USG, tomografie komputerową. Warto pamiętać, że sam nerw może mieć zmienioną strukturę przez różne choroby, a tym samym może łatwo ulegać uszkodzeniu. Choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy niedobór witamin szczególnie mocno wpływają na jego zmiany. W związku z tym wykonuje się również szereg badań laboratoryjnych ogólnych i kierunkowych.