Drętwienie rąk podczas snu – jak leczyć drętwienie rąk w nocy?

Kolejna noc a ty nie możesz spać bo odczuwasz drętwienie rąk podczas snu. Dla ulgi potrząsasz ręką lub spuszczasz ją do dołu. Jeśli tak to pewnie jest to zespół cieśni nadgarstka. Być może dodatkowo boli cię szyja wtedy może to być dyskopatia kręgosłupa szyjnego. Wspomniane przyczyny drętwienia rąk są najczęstsze ale nie jedyne. Bardzo ważną wskazówka jest fakt iż drętwienia palców czy całej ręki pojawiają się w nocy. Z tego wpisu dowiesz się o większości przyczyn tych dolegliwości.

Dlaczego drętwieją ręce akurat podczas snu?

W czasie snu jesteśmy nie świadomi ułożenia naszego ciała. Związku z tym dochodzi do ucisku różnych struktur nerwowych lub naczyń w różnych pozycjach. Oczywiście że nie każdy ma taki problem ale będzie to dotyczyć osób u których te struktury są w jakimś stopniu niewydolne. Osoby zdrowe mają na tyle wydolny organizm że żadna z pozycji na rysunku poniżej nie spowoduje jakiegokolwiek drętwienia rąk w nocy. 

Schorzenia powodujące drętwienie palców rąk w nocy.

  1. Zespół cieśni nadgarstka – w tym schorzeniu nerw pośrodkowy o okolicy nadgarstka ma bardzo mało miejsca i ściśle przylega do struktur kanału nadgarstka. Jeżeli doszło jeszcze do zmian zwyrodnieniowych w stawach nadgarstka nan przestrzeni lat lub do pracy opartej o ruchy nadgarstka to przestrzeń ta dodatkowo się zmniejsza. Stąd jeżeli śpimy w pozycji embrionalnej z przygiętymi nadgarstkami przez dłuższy czas to dochodzi do uścisku nerwu pośrodkowego i drętwienia palców w nocy (każdy palec może drętwieć oprócz małego). Osoba z cieśnią po przebudzeniu aby uwolnić się od dolegliwości najczęściej potrząsa dłonią. Aby sprawdzić czy masz cieśń nadgarstka możesz zróbić prosty test Phalena lub Tinela (czytaj, jak wykonać test Tinela i test Phalena). [1] Zespół cieśni nadgarstka często też występuje u kobiet w ciąży lub w pierwszych miesiącach po porodzie. Tym niemniej drętwienie rąk w ciąży nie jest spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w stawie nadgarstka ale zmianami hormonalnymi w okresie ciąży i obrzękiem tkanek. 
  2. Zespół rowka nerwu łokciowego – sytuacja jest podobna do cieśni nadgarstka . W tym przypadku nerw łokciowy ulega uciskowi w okolicy rowka nerwu łokciowego. Rowek nerwu łokciowego to zagłębienie po wewnętrznej stronie łokcia (w to miejsce na łokciu gdzie „jak się uderzy to idzie prąd do ręki”). Stąd jeżeli śpimy w pozycji z przygiętymi rękami w stawie łokciowym to pojawi się drętwienie podczas snu palca małego i serdecznego oraz ból okolicy łokcia.
  3. Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – wszelkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa powodujące ucisk na korzenie nerwowe mogą zaostrzać się w nocy jeżeli kręgosłup przyjmuje inne pozycje niż naturalna krzywizna. Oczywiście takie podrażnienie struktur nerwowych spowoduje drętwienie ręki ale będzie też współistniał ból okolicy szyji.
  4. Zmiany w naczyniach tętniczych – podczas ucisku naczyń poprzez nieodpowiednie ułożenie i przygniecenie kończyny spowoduje pojawienie się drętwienia ręki w podczas snu. Takie odczucia mogą się przedłużać jeżeli występuje zaawansowana miażdżyca tętnic. W tym przypadku drętwieniu będzie towarzyszyć uczucie zimna w ręce oraz zmiana koloru skóry (zblednięcie lub zasinienie).

Co robić dalej z drętwieniem rąk?

Ad 1,2. Wszelkie zespoły ucisku nerwów obwodowych (cieśń nadgarstka, rowek nerwu łokciowego, kanał Guyona i inne niezwykle rzadkie) wymagają przeprowadzenia badania EMG i przewodnictwa nerwowego. Co bardzo ważne należy też, ocenić poziom hormonów tarczycy i poziom cukru we krwi. Stany sprawiają że nerw łatwo ulega uszkodzeniu i bardzo prawdopodobne że wyrównanie tych zaburzeń spowoduje ustąpienie dolegliwości. Dalsze decyzje diagnostyczne (badania obrazowe jak USG, rezonans magnetyczny, inne badania laboratoryjne) podejmuje się indywidualnie, często wystarczy badanie przewodnictwa nerwowego i badania laboratoryjne do rozpoczęcia leczenia. Dobrym rozwiązaniem na czas wykonania tych wszystkich badań jest kupienie ortezy nadgarstka w przypadku zespołu cieśni nadgarstka lub ortezy stawu łokciowego w przypadku zespołu rowka nerwu łokciowego. Dolegliwości te spowodują znaczną ulgę a nawet ustąpienie dolegliwości na dłuższy czas. 

Ad 3. Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – to schorzenie wymaga przede wszystkim wykonania badania obrazowego. Najlepiej badania rezonansu magnetycznego, ponieważ badanie to daje najlepszy obraz struktur kanału kręgowego. Wykonanie badania tomografii komputerowej ma pewne wady. Po pierwsze jest znacznie mniej dokładne w obrazowaniu kręgosłupa szyjnego niż rezonans a dodatkowo wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie które w za dużych dawkach jest szkodliwe. Natomiast w sytuacjach w których pacjent pierwszy raz zgłasza się z dolegliwościami kręgosłupa to kierowany jest na prześwietlenie kręgosłupa. Badanie takie jest często dostępne od ręki i nakreśla dalsze postępowanie: czy skierować chorego natychmiast na rezonans (jeżeli jest niedostępny rezonans to na tomograf) czy spokojnie zaplanować badanie rezonansem magnetycznym.

Ad 4. Zmiany miażdżycowe naczyń – podejrzenie zaburzeń ukrwienia kończyny wymaga przeprowadzenia badania USG doppler. Jeżeli wynik wskazuje na zaawansowaną miażdżyce i zaburzenia ukrwienia kończyny to taki chory powinien zgłosić się do chirurga naczyniowego.

Jeżeli odczuwasz drętwienie rąk w nocy zgłoś się do lekarza.

Bibliografia

1. Carpal Tunnel Syndrome: Treating Hand Pain and Numbness. J Orthop Sports Phys Ther. 2019 May;49(5):361. doi: 10.2519/jospt.2019.0502.  PMID: 31039689.

Sending
Ocena
3,8 (5 )
Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Dr n. med. Sebastian Szklener

Lekarz specjalista neurolog. Od wielu lat specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona, Migreny, Miasteni i Polineuropatii. Umów się na TELEPORADE